Çanakkale Belediyesi Önünde Gerginlik: Otobüs Sahipleri Belediye Başkanı ile Tartıştı

20 Eylül 2011

Çanakkale’de 3 yıldan bu yana otobüs ücretlerine zam yapılmamasından şikayetçi olan otobüs sahipleri, belediye önünde eylem yaptı.

Yaklaşık 3 yıldan bu yana şehir içi ulaşımda otobüs ücretlerine zam yapılmadığını belirten SS 18 No’lu Şehir İçi Minibüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne bağlı özel halk otobüsü sahipleri, belediye binası önünde basın açıklaması yaparak bu durumdan şikayetçi oldu. Özel halk otobüsü sahipleri adına basın açıklamasını okuyan Orhan Örnek, 2006 yılında Çanakkale halkına daha iyi hizmet vermek adına kazanılmış hakları olan minibüs hatlarından vazgeçip özel halk otobüsü sistemine geçtiklerini belirterek, “Aradan 3 yıl geçti. Bu süre içinde de birçok zorluklarla mücadele ettik. Bu sistemin ayakta kalması için hep fedakarlıkta bulunduk. Ancak büyük maddi kayıplara uğrayan taraf biz olduk. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Evimizin geçimini, çoluk çocuğumuzun geleceğini düşünemez hale geldik. Asgari ücretin yarısını bile kazanamayarak bu işi 5 yıldır yapmaya çalışıyoruz. 2008 yılı Eylül ayından bu yana 3 yıldır taşıma ücretlerimiz değişmedi. Oysa tüm giderlerimiz arttı. Bunun yanında çalışma sistemi ile ilgili olarak kesinlikle söz sahibi değiliz. Şu an kendi işimizde, kendi mallarımızla her gün borç ödeyen ve daha fazla borç batağına sürüklenerek çalışmak zorunda bırakılan çağdaş köleleriz. Bu sorunun çözümlenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan basın açıklamasını dinleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da açıklamanın yanlış zamanda yapıldığını belirterek, “Belediye meclis toplantımız 6 Ekim 2011 tarihinde. Bu açıklamayı asıl o zaman yapmalıydılar. Çünkü otobüs ücretlerini ben belirlemiyorum. Fiyatları Belediye Meclisi Komisyonu tespit ediyor. Yine hat güzergahları ve saatleri, halk otobüsü sahiplerinden de temsilcilerin katılımı ile belirlendi. Kayyum da buna ‘evet’ dedi. Saatlerden memnun olmayabilirler ama Çanakkale halkı da otobüslerin zamanında gelmemesinden şikayetçi. Belediye olarak görevim, Çanakkale halkının sağlıklı ulaşımını sağlamak. Otobüslerin duraklardan zamanında geçmesi, insanlara iyi muamele edilmesi, şoförlerin vatandaşı ezmemesi noktasında sorumluluk bana ait ve gereğini yaparım. Arkadaşların maliyetle ilgili beklentilerine katılıyorum ve destekliyorum. Gerçekten de maliyetler arttı. Bu konuda kendilerinden gelen dilekçeyi meclise havale ettim. Fakat komisyondan geçmedi. Belediye başkanı olarak benimle ilgili bir şikayette bulunmaları söz konusu olamaz. Onun için 6 Ekim günü meclis toplantısı öncesi böyle bir eylem yaparlarsa daha anlamlı ve etkili olur” dedi.

Zaman zaman gergin anlar da yaşanırken, basın açıklamasına katılan birinin Başkan’a görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ve yargılandığını söylemesi üzerine, Gökhan sinirlerine hakim olamayarak, “Hangi mahkeme kararı? Bana böyle bir şey gelmedi. Burası şov yeri değil. Ben sizi muhatap alıp konuşuyorum. Yalan söylüyorsun, ben mahkemede yargılanmıyorum” şeklinde konuştu.

Kalabalık daha sonra olaysız şekilde bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir