Çanakkale Belediyesi’nden Bekar Çalışanlara Müjde

14 Mart 2012

Çanakkale Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında, 2012 ve 2013 yıllarında yapılacak yardımların miktarını belirleyen toplu sözleşme imzalandı. Sözleşmenin evlenmeyi teşvik etmek amacıyla bir defaya mahsus 500 TL’lik yardım yapılması kararını da içermesi, bekar çalışanları sevindirdi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tüm-Bel-Sen Çanakkale Şube Başkanı Zeki Önder ve çalışanların katıldığı imza töreni, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Törende imzalanan yeni sözleşme pasta kesilerek kutlandı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, çalışan 218 memur ve 31 sözleşmeli personeli kapsayan toplu sözleşme kapsamında, 2012 yılında maaşlara her ay 200 lira, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 300’er lira ve yemek için de her ay 160 lira yardım yapılacağını belirterek, “Sözleşmede özellikle evlenmeyi teşvik etmek amacıyla bir uygulama yapma kararı daha aldık. Buna göre ilk evlilikler için 500 lira evlilik yardımı vereceğiz. Ancak nasıl olsa 500 lira evlilik parası alacağız diye her ay boşanıp evlenmeyin” dedi.

Başkan Gökhan daha önceki sözleşmede olduğu gibi bu yılki sözleşmeye de ailesine şiddet uygulayan çalışanların yardım paralarının eş ve çocuklara verilmesini öngören maddeyi eklediklerini belirterek, “Bu konuda çok hassasız. Geçtiğimiz yılki sözleşmede de bu maddeyi koymuştuk. Burada önemli olan, sadece sendikal hakların kazanılmış olması, çalışanların da yönetim sırasında söz sahibi olması ve sadece maddiyatlarının yükseltilmesi değil. Aynı zamanda aile bireylerinin kültürel ve sosyal gelişmişliklerine katkı sağlamak da önemli. Bu yüzden sözleşmeye özel bir madde koyduk. Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan, kültürel aktivitelerden yararlandırmayan çalışanın yardımları eş ve çocuklara verilecek. Bu tür şiddet ve baskılara maruz kalan çalışan eşlerinin şikayetleri belediyemiz Etik Kurulu Komisyonu tarafından incelenerek gereken yapılacak. Böylece şiddet gören eş ve çocuklar korunmuş olacak” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir