Çanakkale Belediyesi’nden Ödüllü Atık Yağ Toplama Kampanyası

31 Temmuz 2013

Çanakkale Belediyesi, ‘Bitkisel Atık Yağların Ayrı Toplanması Projesi’ kapsamında 2013-2014 eğitim öğretim yılı kış döneminde ilk ve ortaöğretim kurumlarını kapsayan ödüllü bir kampanya başlatılacağını duyurdu.

Konuyla ilgili Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

Daha sağlıklı bir çevre için gerçekleştirdiği yatırım ve çalışmalarına ara vermeden devam eden Çanakkale Belediyesi, atık yağların bertarafı çalışmalarını da büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor.
Bu kapsamda ‘Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ çerçevesinde 2007 yılından bu yana yürütülen çalışmalar kapsamında, atık yağların ayrı olarak toplanması ve bertaraf edilmesi çalışmaları yürütülürken, diğer bir yandan da atık yağların ayrı toplanmasına ilişkin kentlilerimize yönelik bilgilendirme faaliyetleri ve kampanyalar devam ediyor.
Atık yağların gelişigüzel doğaya atılmaması, lavabolara dökülmemesine yönelik bilinçlendirme ve atık toplama faaliyetleri kapsamında pilot bölgelerdeki hanelerden atık yağların toplanması halen gerçekleştirilirken, aynı zamanda mahalle muhtarlıkları ve Belediyemize ait 3 adet Sosyal Yaşam Evine de atık yağların toplanması için variller bırakılmıştır.
Doğaya ve çevreye karşı saygı çerçevesinde çalışmalarını yürüten Çanakkale Belediyesi tarafından ‘Bitkisel Atık Yağların Ayrı Toplanması Projesi’ kapsamında çeşitli kampanyalar da gerçekleştirilecektir.

Atık yağların ayrı toplanmasına ilişkin bilincin küçük yaşlarda oluşturulmasına yönelik, 2013-2014 eğitim öğretim yılı kış döneminde ilk ve ortaöğretim kurumlarını kapsayan, ‘Ödüllü Okullar Arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası’ düzenlenecektir. Bu kampanya kapsamında öğrencilerden, evlerinde topladıkları atık yağları okullarında biriktirmeleri istenmektedir. Kampanya kapsamında okullara bilgilendirme afişleri dağıtılacak ve eğitimler verilecektir. Kampanya sonunda ise en fazla atık yağ toplayarak birinci olan okula bahçe satranç takımı, ikinci olan okula projeksiyon makinesi ve üçüncü olan okula da masa tenisi takımı hediye edilecektir.
Öte yandan, ‘Evlerden Bitkisel Atık Yağların Ayrı Toplanması Projesi’ kapsamında da hanelere yönelik bir kampanya düzenlenmiştir. Temmuz ayında başlayan kampanya kapsamında atık yağlarını toplama merkezlerimize getiren kentlilerimize çeşitli hediyeler takdim edilmektedir.
Bu kapsamda 0,5 litre atık yağ biriktiren kentlilerimize kalem veya bulaşık süngeri, 1 litre biriktiren kentlilerimize sıvı el sabunu veya bulaşık deterjanı, 2 litre biriktiren kentlilerimize mutfak önlüğü ve 5 litreye kadar atık yağ biriktiren kentlilerimize de bir litrelik sıvı yağ hediye edilmektedir.
Kampanyaya katılarak, çevre duyarlılığına destek vermek isteyen kentlilerimiz atık yağlarını, Belediyemiz İletişim Masaları ve Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde bulunan atık toplama noktalarına getirebilirler.
Temiz ve yaşanılabilir bir çevre için her türlü desteği veren kentlilerimize teşekkür ederiz…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir