Çanakkale Belediyesi’ne Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü

22 Eylül 2017

Ulaşım Platformu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle Çanakkale Belediyesini “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarılı Kurum Ödülü’ne layık gördü.

19 Eylül 2017 Salı günü İTÜ ARI Teknokent’te düzenlenen Ulaştırma Platformu Ödül Töreninde Çanakkale Belediyesi’ne, kent içi toplu taşımada kadın şoför istihdamı uygulaması nedeni ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarılı Kurum Ödülü” verildi. Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Personeli Pınar Karabacak’a ödülü Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Bölgesel Direktörü Ailia El Yassir takdim edim etti.

“Toplu taşımada daha fazla kadın şoför görmek istiyoruz”

Ödül törenin ardından açıklamada bulunan Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses; “Kadın istihdamının önemine olan inancımızla hayata geçirdiğimiz uygulamamızın ülke genelinde takdir görmesi bizleri mutlu ediyor. Ulaşımda kadın istihdamı için çalışmalara 14 yıl önce başladık. Özellikle Çanakkale’de bu işle ilgili ehliyeti olan bayanları araştırdık. Ehliyeti olan 2 kadın kaptanı Çanakkale merkeze getirdik. Şu an 1 kadın kaptan şoförümüz belediye kadromuzda çalışmaya başladı. Amacımız bu sayıyı artırmak. Kadın istihdamı konusunda önemli adımlar atan belediyemizde şu an yöneticilerimizin yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Hatta 4 başkan yardımcımızın 3’ü kadın. Biz kadınlarımıza istihdam sağlamaya, onları cesaretlendirecek çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kent içi toplu ulaşımda Belediye olarak kadın şoför sayısını arttırmak istediklerini ifade eden Gürses; “Cinsiyet ayrımcılığı nedeni ile bireyler insan haklarından yeteri kadar faydalanamıyor. Biz bu durumu ortadan kaldırmak amacı ile çalışmalar yürütüyoruz. Kentin neresinde olursa olsun, otobüs kullanabilecek ve kendine bu konuda güvenecek kadınlarımızı burada bir süre eğiterek istihdam edebiliriz. Toplu taşımada daha fazla kadın şoför görmek istiyoruz ve bunun için de kadın şoför sayımızı arttırmak istiyoruz. Kentli kadınlarımıza sesleniyoruz; gelsinler ve bize müracaat etsinler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir