Çanakkale Belediyesi’nin Karnesi Mahallelilerden…

12 Temmuz 2016

Çanakkale Belediyesi hizmetlerinin kalitesini mahalleliden alınan bilgiye dayalı olarak derecelendirmek ve 2017 hizmet bütçesinin öncelikli alanlarını tespit etmek amacıyla her mahallede “Mahalle Karnesi” uygulaması başlatıyor.

12 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yürütülecek çalışma, demokratik yerel yönetişim temelinde stratejik planlama hazırlık süreçlerine etkin bir şekilde katılan Kent Konseyi Mahalle Meclisleriyle birlikte yürütülecek. 2017 bütçe hazırlık çalışmalarının devam ettiği bugünlerde mahalle buluşmaları ile başlatılan bütçe katılım süreci 7 mahallede, Kent Konseyi Mahalle Meclislerinin “Mahalle Karnesi” uygulamasıyla sürdürülecek. Mahalle Meclislerince oluşturulan ekipler, mahallelinin görüşlerini, taleplerini ve önerilerini içerecek “Mahalle Karneleri”ni ev ev dolaşarak 25 günde dolduracak. Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Belediyesi yetkilileri şu değerlendirmelerde bulundular:
“Kent ve kentliye ait kaynakları kullanarak hizmet, faaliyet ve projelerini yürüten yerel yönetimlerin yüksek kalitede, etkin ve etkili kamusal hizmet sunumunun temel gereksinimlerinden birisi halka hesap verebilmesidir ve bu da halkın karar süreçlerine katılarak hesap sorabilmesi ile mümkün olacaktır. Bu doğrultuda hareket eden belediye; sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek odaları, Kent Konseyi, mahalle muhtarları, kent gönüllüleriyle birlikte Çanakkale’de çok ciddi ve örnek gösterilen demokrasi pratiklerini hayata geçirmiştir: Yerel Gündem 21 süreci, Çanakkale Kent Konseyi ve Mahalle Meclisleri çalışmaları ve raporları, Katılımcı Bütçe Uygulaması, Katılımcı Stratejik Plan, Mahalle Toplantıları bu uygulamalardan sadece birkaçıdır.

Belediyenin harcama önceliklerinin halkın katılımıyla ve tercihleri doğrultusunda belirlendiği ve bütçelendirildiği katılımcı bütçe çalışmaları kapsamında yürütülecek olan “Mahalle Karnesi” uygulaması, yerel hizmetlerin kalitesini vatandaşlardan alınan bilgiye dayalı olarak önceliklendiren ve bu şekilde belediyenin hesap verme yükümlülüğünü yerine getirmesini teşvik eden bir araç olacaktır.

Kenti “birlikte yönetmenin” önemli adımlarından biri olan bu uygulama aynı zamanda hizmetlerin etkin, etkili, ekonomik, kaliteli ve vatandaş odaklı üretilmesi ve uygulamasına da katkı sağlayacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir