Çanakkale Belgeseli Gala Gösterimi Yapıldı…

27 Aralık 2018

Çanakkale Kent Konseyi tarafından Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla çekilen “Aşkın Ederi; Troia’nın Kaderi Oldu…” isimli Çanakkale belgeselinin galası,27 Aralık 2018 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu’nda gerçekleştirildi.

Galaya Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Çanakkale belgeselinin yönetmeni Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Murat Çınar ve kentliler katıldı. Galada açılış konuşmasını yapan Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Yeliz Kaçarlar; “Çanakkale Kent Konseyi olarak Troia Yılına özel bir belgesel hazırladık. Tarihi ve doğasıyla o kadar zengin ve güzel bir kentte yaşıyoruz ki Troia’yı anlatırken Lapseki’yi, Ayvacık’ı, Gelibolu’yu; şehitliklerimizi ve kaz dağlarını yok saymanın doğru olmayacağı kanaatine vardık. İstedik ki Çanakkale’siz Troia olmasın; tıpkı Troia’sız Çanakkale olmayacağı gibi. O yüzden belgeselimize Çanakkale belgeseli dedik. Bu amaçla yola çıktığımız Çanakkale belgeselinin çekimlerini yoğun ve uzun bir çalışma programıyla Çanakkale ve ilçelerinde gerçekleştirdik” dedi.

Kaçarlar’ın ardından söz alan Yönetmen Çınar ise; “Proje bize ilk geldiği zaman sadece belgesel gözüyle baktık ama çekimlere başladığımız zaman Çanakkale’nin çok bambaşka bir şehir olduğunu gördük. Dolayısıyla proje olarak ağır bir projeydi. Filmin çekim çalışmaları post production dediğimiz yapım öncesi aşamalar yaklaşık 6 ay sürdü. Film içerik olarak zengin ve ağır bir film. Karanlık çağlardan başlayıp antik çağlar, Troia kenti, Osmanlı imparatorluğu, Cumhuriyet yılları, Mustafa Kemal Atatürk var. Çanakkale’nin kültürel ve turizme yönelik zenginliklerini anlatan ve Troia efsaneleri ile birlikte işlediğimiz bir projeydi. Yoğun geçti umarım çok beğeneceksiniz. Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Kent Konseyi, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Film uluslararası formatlarda bizim 4k dediğimiz kalitede yapılan bir çalışmadır. Dünyanın her yerinde kullanılacak datalar var. Çanakkale için belge niteliğindedir” dedi.

Konuşmaların ardından gösterimi gerçekleştiren belgesel izleyenlerden büyük beğeni aldı. Gösterimin ardından söz alan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir ise; “2018 hepimizin bildiği gibi Troia yılıydı. Homeros’un İlyada ve Odessa destanı dünyanın birçok ülkesinde okutulan değerli bir eserdir. Kültür sanat meclisimiz değişik konularda şehrimiz için Troia için birçok etkinlikler düzenledi. Bütün gönüllülerimi kutluyorum. Bu eşsiz değeri yaratan Murat hocam ve ekibini tekrar kutluyorum. Bu sürecin başından itibaren yanımızda olan Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Çanakkale’den Mustafa Sevim, İsmail Bütün, Hüseyin Sarı, Yusuf Ay’ın katkılarıyla zenginleşen belgeselin gala gösterimi sonunda Kent Konseyi Başkanı Kandemir belgesel yönetmeni Murat Çınar’a geleneksel Çanakkale seramiği hediye ederken, Belediye Meclis Üyesi Sarıbaş ise çiçek takdiminde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir