Çanakkale Bienali’ne Anadolu Ödülü!

Çanakkale Bienali’ne Anadolu Ödülü!
13 Kasım 2020

Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Türkiye’nin 35 ilinden 133 projenin başvurduğu yarışmada Çanakkale Bienali (CABININ) Süreli Etkinlikler kategorisinde ‘Anadolu Ödülü’ne değer bulundu.

Bu sene ilk defa gerçekleşen ödül programına, Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon kategorilerinde toplam 133 proje başvurdu. Türkiye’nin 35 ilinden adayların başvurduğu yarışmada, finale kalan 25 projeden altısı ‘Anadolu Ödülü’nün sahibi olurken Seçici Kurul, iki projeye de “Alana Katkı Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.

Çanakkale Bienali Yönetici Küratörü Deniz Erbaş ile Kurucu Direktörü Seyhan Boztepe, çevrim içi gerçekleştirilen ödül törenine katılarak 16 yıl boyunca emeği geçen herkes adına bu ödülü aldıklarını belirterek şu sözleri kaydettiler:

İlk Anadolu Ödülleri’nin kazananları, Sivas, Eskişehir, Hatay, Çanakkale ve Van oldu. Arkeoloji kategorisinde Kayalıpınar Kazısı (Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü); Müzecilik kategorisinde OMM-Odunpazarı Modern Müze (Odunpazarı Modern Sanat Vakfı); Restorasyon kategorisinde The Museum Hotel Antakya, 5. Mıntıka 4642 Numaralı Parsel Koruma Süreci (DS Mimarlık); Süreli Etkinlikler kategorisinde Çanakkale Bienali (CABININ), Gösteri Sanatları kategorisinde ise EBB Senfoni Orkestrası (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi) ve Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği (Van Devlet Tiyatrosu) Anadolu Ödülleri’nin sahibi oldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir