Çanakkale Boğazı 31’nci Kez Yüzerek Geçilecek

30 Ağustos 2017
08:30
Çanakkale Boğazı
Yüzme Yarışması

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından bu yıl 31’ncisi düzenlenecek olan ‘Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları’ 30 Ağustos’ta, 585 yerli, 20 yabancı 605 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Yarışmayla ilgili Akol Otel’de basın toplantısı düzenleyen Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Eren Günal, yarışmanın olumsuz hava şartları nedeniyle daha önce duyurulan saat 09:00’da değil de saat 08.30’da başlatılacağını belirtti

30 yıldır sürdürülen geleneksel yarışmanın ilk kez 1986-87 yıllarında dönem başkanı Rtn. Özer Öner’in katkılarıyla ortaya çıktığını hatırlatarak yarışmanın ilhamını yaşanmış bir antik çağ hikayesinden aldığını vurguladı:

“İlhamını Çanakkale Boğazında yaşanmış bir antik çağ hikayesinden alan yarışmamız, Hero ve Leander’in kavuşmasını temsil etmekte ve her yıl 30 Ağustos tarihinde yapılmaktadır. İlk olarak 1986 yılında yapılan yarışmamız sadece 1999 yılında yaşadığımız deprem dolayısıyla iptal edilmiş olup, o yıl yarışmamız bütçesine ayrılan miktar Kocaeli’nde yapımı gerçekleştirilen Rotary Kocaeli Hastanesine bağışlanmıştır. Yarışmamız Parkuru; Avrupa yakasındaki Eceabat Kumsalı ile Asya Yakasındaki 3.5 deniz mili ( 6.482 metre ) mesafedir. Yarışmamız için ön görülen süre 105 dakikadır. Yarışmamız; Çanakkale Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız’ın destekleri, kulübümüz üyeleri, eşleri, Rotaract ve İnteract Kulüp üyelerimizin görev alarak çabaları, sponsor firmalarımızın katkıları ile sürmektedir. Yarışmamız ilk yapıldığı tarihten bu yana giderek gelişmiş, büyümüş ve uluslararası olma özelliğini kazanmıştır. 30 Ağustos 2017 tarihinde yarışmamızın 31. Sini gerçekleştireceğimiz bu günde 30 Ağustos Zafer Bayramını hep beraber kutlayacağız. Türkiye’nin 2. Boğaz Yarışması olan ve tarihsel yapısı gereği etkileyici bir parkurda katılımlarıyla ve destekleriyle bu güne kadar bizi yalnız bırakmayan Çanakkale Valiliğimiz, Çanakkale Belediye Başkanlığımız, Boğaz Komutanlığımız, Eceabat Belediye Başkanlığımız, Emniyet Müdürlüğümüz, İl Dernekler Müdürlüğümüz, Gençlik Spor Müdürlüğümüz, Sağlık Müdürlüğümüz ve sponsor firmalarımıza, Çanakkale halkına tüm yarışmacı arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, böylesine anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı Çanakkale Rotary Kulübü olarak onur ve mutluluk duyuyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir