Çanakkale Boğazı Mercan Projesi’ne UNDP-GEF Desteği

04 Ekim 2013

“Çanakkale Boğazı Mercan Projesi”, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Küresel Çevre Fonu (Global Environment Facility/GEF) tarafından finansal desteğe değer bulunan yeni dönem uluslararası projeler arasında yer aldı.

Truva Deniz Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nin ortak kurum olarak etkin olduğu projede boğazda geniş yayılım alanlarına sahip olan sert mercan kolonilerinin biyolojisi tanıtılacak ve yaşam bölgeleri korunma altına alınmaya çalışılacak.

Projenin içeriğinden bahseden proje Danışmanı Dr. Barış Özalp yaptığı konuşmasında mercanların boğazın biyoçeşitliliğinde çok önemli rolleri olduğu, resmi kurumların desteği ile alanların koruma altına alınmasının ve çapa atımının yasaklanmasının elzem olduğunu belirtti. Özalp konuşmasında ayrıca, amatör balıkçıların bilinçsizce attıkları çapaların mercan kolonilerinin üzerine düşerek kırılıp ölmelerine yol açtığı, 30 yılda büyüyebilen toplulukların tekrar eski haline gelmesinin olanaksız olduğu bilgisini verdi. Projenin temel hedefinin mercanlarla ilgili farkındalık oluştururarak alanların koruma altına alınmasını sağlamak ve belirli bölgelerde balıkçı şamandıraları konumlandırmak olduğu belirtildi.

[Kaynak: adaposta.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir