Çanakkale Boğazı’nda Midye Operasyonu

04 Eylül 2011

Çanakkale’de Sahil Güvenlik ve Tarım İl Müdürlüğü ekipleri boğazda yasak bölgede toplanan ve insan sağlığını tehdit ettiği iddia edilen midye avcılarına karşı operasyon düzenledi.

Edinilen bilgiye göre, Çanakkale Boğazı’nda denetimlerini sıklaştıran Sahil Güvenlik ekipleri, Sarıçay açıklarında bir teknenin yasak bölgede midye çıkardığını belirledi. Bunun üzerine tekneye doğru ilerleyen Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı bot “Nazlı” isimli tekneyi durdurmak istedi. Ancak teknede bulunan 3 kişi Sarıçay Limanı’na girerek botta bulunan ekipten kurtulmayı başardı. Botun Sarıçay’a girmemesi üzerine ekipler Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi ile irtibata geçerek teknenin bilgilerini verdi. Bunun üzerine Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Emniyet birimlerinin desteği ile Sarıçay’a giderek boğazda yasak bölgede toplanan ve insan sağlığını tehdit ettiği iddia edilen midye avcılarını aramaya başladı. Bu sırada teknede bulunanlar da çıkardıkları midyelerin bir kısmını bir araca yüklerken, diğer kısmını da çuvala koyarak çayın içine atarak bölgeden kaçtı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri çay içinde buldukları midyeleri gerekli incelemeyi yaptıktan sonra doğal ortamı olan Çanakkale Boğazı’na bıraktı.

Olayla ilgili tahkikat sürdürülürken, yetkililer şahıslar hakkında Su Ürünleri Kanununa muhalefetten 770 TL ceza kesileceğini açıkladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir