Çanakkale Boğazı’nda Şiddetli Fırtına Hayatı Felç Etti

11 Aralık 2010

Çanakkale Boğazı’nda saatteki hızı 70-80 kilometreyi bulan şiddetli poyraz fırtınası deniz trafiğini olumsuz yönde etkiliyor.

Fırtına sebebiyle Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe, Geyikli-Bozcaada ve Eceabat-Kepez arasındaki arabalı vapur seferleri iptal edilirken, küçük tonajlı gemiler de Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirlemeye başladı.

Çanakkale’de dün başlayan ve gece saatlerinde etkisini artıran şiddetli poyraz fırtınasının hızı zaman zaman 70-80 kilometreye kadar ulaştı. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkilileri, güvenlik açısından Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe, Geyikli-Bozcaada ve Eceabat-Kepez arasındaki arabalı vapur seferlerini geçici olarak durdurdu. Yetkililer boğaz hattında sadece Çanakkale-Eceabat hattındaki seferlerin yapılabildiğini belirtirken, fırtınanın etkisini artırması halinde bu hattaki seferlerin de durdurulabileceğini bildirdi.

Öte yandan, Çanakkale Boğazı’ndan geçecek küçük tonajlı gemiler de fırtına sebebiyle Gelibolu ve Bozcaada açıklarında demirlemeye başladı. Güvenlik açısından bu bölgelerde demirli olarak bekleyen gemilerin fırtınanın etkisini azaltmasının ardından boğazdan geçeceği öğrenildi.

Hava sıcaklığının 2 dereye kadar düştüğü Çanakkale il merkezinde fırtına ile birlikte çok sayıda reklam tabelası yerlerinden uçarken, sahilde oluşan dev dalgalar da dikkat çekti. Fırtınanın gün boyu etkisini sürdüreceği belirtildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir