Çanakkale Boğazı’ndan Yılda 150-200 Bin Ton Arasında Denizsel Atık Toplanıyor

17 Ocak 2011

Avrupa’nın en büyük ve modern atık toplama tesislerinden birine sahip olan Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesindeki “Çanakkale Kepez Limanı” tarafından boğazdan geçen gemilerden yılda 150 ile 200 bin ton arasında denizsel atık toplanıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Liman İşletmesi Müdürü Evren Beceren, 2005 yılında 5 bin ton denizsek atık toplama kapasitesi bulunan limandaki bu depolama oranının gelen talepler doğrultusunda 2010 yılı sonunda 20 bin tona çıkarıldığını belirterek, “Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerden her yıl ortalama 150 ile 200 bin ton arasında denizsel atık toplayarak çevre kirliliğinin önüne geçtiğimiz gibi, bunları da ekonomiye kazandırıyoruz. Ayrıca su arıtma kapasitemiz 2005 yılında saatte 6 metreküpken, bu oran 2010 yılı sonu itibarıyla 20 metreküpe kadar yükseldi. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da ikinci büyük denizsel atık toplama tesisine sahip olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

Liman işletmesi olarak denizsel atıkları toplamak için geçtiğimiz yıl 6 bin 237 tonluk “Kolin 3” isimli dünyanın en büyük atık toplama gemisini satın aldıklarını belirten Evren Beceren, “Bu gemi sayesinde gemilerden daha kolay denizsel atıkları toplayabiliyoruz. İleriki günlerde atık toplama kapasitemizi daha da arttırıp, yeni bir atık toplama gemisi daha almayı planlıyoruz. Amacımız Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin atıklarını denize dökmelerinin önüne geçip, hem çevreyi korumak hem de bu sayede ekonomiye ek bir katkı sağlamak. Bunu da başardığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir