Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçtiler

30 Ağustos 2010

Çanakkale’de Rotary Kulübü tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uludağ Premium 24. Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması büyük ilgi gördü.

200’ü yabancı olmak üzere toplam 500 sporcunun mücadele ettiği yarışmada 39 dakika 46 saniyelik derecesi ile İstanbul’dan Berkay Polat birinci olurken, yabancı sporcuların başarılı dereceler elde etmesi dikkat çekti. Yarışmada iki ayağı da olmayan sporcuların da başarı ile 3,8 millik mesafeyi yüzerek geçmeleri herkesi duygulandırdı.

Türkiye’den 300, Avustralya, İngiltere, İtalya, Rusya, İsviçre, Lübnan, Hollanda, Burkina Faso ve Almanya gibi ülkelerden de 200 olmak üzere toplam 500 sporcunun katıldığı yarış öncesi, Çimenlik Kalesi’nde kurulan standlarda şahısların kayıtları yapıldı. Sağlık görevlileri tarafından tansiyonları ölçülüp son durumları tespit edilen 500 sporcu, arabalı vapurla yarışın startının verileceği Eceabat’a götürüldü.

500 amatör ve profesyonel yüzücünün katıldığı etkinlikte Eceabat sahilinden startın verilmesi ile yüzücüler zorlu maratonda ter dökmeye başladı. Şiddetli rüzgar sebebiyle zaman zaman zor anlar yaşayan sporculara güvenlik açısından 50’ye yakın tekne refakat ederken, akıntının da etkisi ile sürüklenen bazı yüzücüler teknelere alınarak kıyıya çıkarıldı. 3,8 millik mesafeyi 1,5 saatte yüzmeyi deneyen yüzücülerden 2007 ve 2008 yılının da birincisi olan İstanbul’dan 17 yaşındaki Berkay Polat bu yıl da 39 dakika 46 saniyelik derecesi ile Çanakkale Boğazı’nı ilk sırada geçmeyi başardı. Yarışmaya Avustralya’dan katılan Jack Kingsley 44.35 dakikalık derecesi ile ikinci sırada yer alırken, aynı ülkeden James Ritchie da 47.42 dakikalık dereceyle üçüncü oldu.

8O YAŞINDAKİ İNGİLİZ TURİST BOĞAZI YÜZEREK GEÇMEYİ BAŞARDI

Öte yandan dünya genelinde birçok yüzme yarışına katılarak dereceler elde eden 80 yaşındaki İngiliz Jane Asher ise etkinlik öncesi yaptığı açıklamada zorlu bir parkurda yarışacağının farkında olduğunu belirterek, “Dünya genelinde çok sayıda ülkede yüzme yarışmalarına katıldım ve kendi yaş kategorilerimde çok sayıda birincilik ödülünü aldım. Türkiye’ye ilk kez geliyorum. İlk kez Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmeyi deneyeceğim. Burada da başarılı olacağıma inanıyorum. Bu yarış benim için çok özel bir anlam taşıyor” dedi.

Yarışma sonunda İngiliz Jane Asher de 80 yaşında olmasına rağmen Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmeyi başardı.

İKİ BACAĞI DA OLMAYAN YÜZÜCÜLER BOĞAZI YÜZEREK GEÇTİ

Bu arada Çanakkale Boğazını yüzerek geçme yarışına katılan engelliler içinde yer alan iki bacağı da olmayan sporcuların başarılı bir şekilde yarışı tamamlamaları herkesi duygulandırdı. Yarışta engeliler kategorisinde ikinci olan iki bacağı da olmayan Berk Kamanlı sahile seyircilerin büyük alkışları altında çıktı. Engellilerin de bütün zorluklara rağmen her sporu yapabileceklerini belirten Berk Kamanlı, bunu en iyi şekilde kendilerinin yaptıkları bu tür sporlarla kanıtladıklarını belirtti. Engelliler kategorisinde İsmet Ayıklı birinci olurken, Berk Kamanlı ikinci, Ali Uzun da üçüncü oldu.

Yarışma sonunda toplam kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir