“Çanakkale Çarşısı” Projesinde Tarihi Manolya Ağacı Korunuyor

28 Mart 2012

Çanakkale’de belediyenin Kordon Boyu Çevre Düzenleme ve Kentsel Tasarım Projesi dahilinde arabalı vapur iskelesinin karşı kesimine yapmaya başladığı “Çarşı Projesi”nde inşaat alanı içinde bulunan tarihi Manolya Ağacı korunuyor.

Belediye yetkilileri sahil kesiminde yapımına başlanan “Çanakkale Çarşısı” Projesinin yaklaşık 80-90 yıllık geçmişi bulunan Manolya Ağacı’nın durumuna göre yapıldığını belirterek, “İskele Meydanı ile Kayserili Ahmet Paşa Caddesinin kesiştiği noktada bulunan ve mevcut büfelerin bulunduğu alanda yıkım çalışmalarının yapılmasının ardından manolya ağacımız kalmışı. Bu ağacımız Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 27 Kasım 2004 tarih ve 440 sayılı kararı ile “anıt ağaç” olarak tescillenmişti. Bizler de projemizi tarihi Manolya Ağacı’nı (Magnolia grandflora) koruyarak yaptırdık. Şuan inşaat alanında kazık çakımı tamamlandı ve temelinin kazılma çalışmaları sürüyor. Bu bölgenin sembolü haline gelen tarihi Manolya Ağacımız proje tamamlandığında çarşı ile birlikte bütünlük sağlayacak ve burada büyümeye devam edecek” dedi.

Öte yandan Çanakkaleliler ise yaklaşık 80-90 yıllık geçmişi bulunan tarihi Manolya Ağacının bu bölgede kalmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, projenin çevreci bir anlayış ile yapılması sebebiyle yetkililere teşekkür etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir