Çanakkale, CHP İl Başkanları Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Çanakkale, CHP İl Başkanları Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı
09 Ağustos 2016

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanları Toplantısı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla Çanakkale’de gerçekleşti.
İl Başkanları Toplantısı ile Anafartalar Zaferinin 101. Yıldönümü Anma Programı için kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu havaalanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP İl Başkanı Nejat Önder, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, Çanakkale Eski Milletvekili ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl başta olmak üzere ilçe ve belde belediye başkanları ile partililer karşıladı.
Parion Oteldeki toplantı öncesi Çanakkale Belediyesi önünde partililer ve Belediye çalışanlarını selamlayan Kılıçdaroğlu, ardından İl Başkanları Toplantısında partililerle bir araya geldi.

1
CHP liderinden Çanakkale’de gündeme ilişkin önemli açıklamalar

Çanakkale’de partisinin il başkanları ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

Önemli bir badireyi atlattık ama hepimizin düşünmesi gereken konular var. Bir musibetten binlerce dersi çıkartmak zorundayız.Yenikapı’da da söyledim, sadece Meclis’te olanlar değil, Meclis’te grubu bulunmayan parti liderleri de davet edilmeliydi.Bir parti meşru değilse meşruiyet sınırları içine çekmek bütün partilerin görevi olmalıdır. Taksim’de diğer yerlerde de Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’a da söyledim. Demokrasi Türkiye’de bütün partilerin ortay paydası olmalıdır.
2

‘KHK İLE OHAL SONRASINI ŞEKİLLENDİRMEK DOĞRU DEĞİL’
İçinden geçtiğimiz olağanüstü şartlarda her uygulamanın hukuk içinde yapılması gerekiyor.Normalleşme sürecine Türkiye’nin sokulması lazım. OHAL yetkisini kullanan iktidarın da bu anlayışla hareket etmesi lazım. KHK’lar ile OHAL sonrasını şekillendirmek doğru değildir.Yeniden inşa süreci bir kurum için gerekliyse bunun yeri TBMM’dir. Tüm il başkanlarından isteğim, Yenikapı manifestosunu vatandaşlara anlatacaksınız. Kimseyi suçlamadan anlatacaksınız. Amaç demokrasimizi daha da güçlendirmek.Biz kimliklere, inançlara, yaşam tarzlarına saygı göstererek tüm vatandaşlarımızı demokrasi bağlamında bir arada tutacağız.
Anlatacağınız ilk konu: Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmesin.
‘ONLAR BİZİM DÜŞMANIMIZ DEĞİL’
Sizden isteğim şudur, diğer siyasi partilerin il başkanlarını ziyaret edin, oturun sohbet edin. Uzlaşma kültürünün demokrasinin olmazsa olmazlarından olduğunu anlatın. Onlar bizim düşmanımız değil, onlar bizim vatandaşımız. Dolayısı ile bu ülkede birlikteliği sağlamanın yolu farklı düşüncelere saygıdan geçer. Bunu yapacağız bunu yapınca göreceksiniz ki ortak aklı egemen kılmak gibi bir düşünceyi hayata geçireceğiz.
Uzlaşmada amaç bu ülkede barışı ve esenliği sağlamaktır. Siyasette özleştiren kaçınmayacağız. FETÖ’nün sızması yok yerleştirme var. Şimdi diyorlar ki liyâkatı esas alacağız. Biz de takipçisi olacağız. Liyâkatı sürekli gündemde tutan parti CHP’dir. Devlette liyakat çökerse devlet çöker. Şuraya Fetöcüler yerleşmiş, temizledik… İyi. Bir başka bakanlığa balkın başka cemaat var. Bir başka bakanlıkta bir başka cemaat var. Bu yol yol değildir.
Devlette görev almanın yolu bilgiden birikimden vatan sevgisinden tecrübeden geçmelidir. Tarihimizi bize yanlış anlatanların başında Kenan Evren ve arkadaşları bulunuyor. Atatürk’e en büyük ihaneti yapanların başında da Kenan Evren ve arkadaşları bulunuyor. Yakın tarihimizi cumhuriyet tarihimizi çocuklarımıza gerçek bilgilerle vermek zorundayız. Parlamenter sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Bu meclis Gazi Meclistir ve dünyada tektir. En son sınavı da başarıyla vermiştir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir