Çanakkale CHP’de İç Karışıklık

Çanakkale CHP’de İç Karışıklık
07 Kasım 2009

Çanakkale?de Cumhuriyet Halk Partisi merkez ilçe delege seçimlerinde demokratik olmayan yöntemlerin uygulandığını iddia eden yenilikçi grup bu durumu protesto ederek oylamaya katılmadı.

Demokrasi grubu adına basın açıklaması yapan Muharrem Erkek, CHP olağan kongresi ile 33. olağan kurultay öncesi çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü belirterek, ?Çanakkale?de de bu kapsamda sabah 08.00?den itibaren merkez ilçemizde delege seçimlerine başlandı. Ahlaklı, ilkeli, temiz siyasete; katılımcı, çoğulcu, şeffaf yönetim anlaşışına önem veren bir kadro olarak merkez ilçemizde başlayan parti içi seçimlere katılmama ve bir tek köy ve mahallede dahi aday olmama kararımızı tabanımızla, seçmenimizle ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Fikir siyaseti, bilinç siyaseti yapan bir kadro olarak parti içi demokrasiyi yok eden bir yönetim anlayışının içerisinde olmamayı toplumsal bir görev olarak da addediyoruz? dedi.

Muharrem Erkek, delege seçimlerinin yapıldığı yerin merkez ilçe binasında 12 metrekarelik bir alan içine sıkıştırıldığını ve bunun da demokrasiye aykırı olduğunu da belirterek, ?Parti üyelerinin seçme ve seçilme haklarının güvence altına alınmadığı, merkez ilçe üye çizelgelerinin sağlıklı bir şekilde askıya çıkartılamadığı ve belli kesimlerde incelettirilmediği, kesin üye listelerinin aday olmak isteyenlere verilmediği, seçimlere katılmak isteyenlerin sandık başında gözlemci bulundurma taleplerinin reddedildiği, 7 mahalle, 3 beldenin ve bütün köylerin seçimlerinin 3 güne sıkıştırıldığı, demokratik taleplerin hiçe sayıldığı ve şeffaflığın zedelenip, adına seçim demenin mümkün olmadığı bu ortamın il yönetiminin gözetimi ve denetiminde atanmış ilçe yönetimi tarafından sağlandığını demokrasiye inanan herkesin bilmesini önemli buluyoruz. Bu yönetim anlayışının partimize, kentimize ve topluma değerler katmadığını, aksine zedelediğini, fikir ve siyaset üretmediğini üzülerek izliyoruz? dedi.
Muharrem Erkek, konuşmasında kendilerinin biat eden kapıkulu askerleri olmadığını belirterek, ?Bizler Cumhuriyet Halk Partisi?nin temel değerlerine inanan özgür üyeleriz. Siyasette demokrasiden yana tavır koyan, bir şeylere aldıran, sorumluluk hisseden üyeler olarak ilkelerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin demokratikleşmesi için önce siyasi partilerin demokratikleşmesi zorunludur. Anayasada ve siyasi partiler kanununda da vurgulandığı gibi demokrasinin vazgeçilmez unsunu olan siyasi partilerin, demokrasinin en az işlediği yerler haline gelmesi düşündürücüdür. Ülkemizin önünün açılması için yeni bir siyasi partiler kanunu ile yeni bir seçim kanunu mutlaka ivedilikle hazırlanmalıdır. Siyaset ve demokrasi kişilerin iyi niyetlerine, kültürlerine ve anlayışına bırakılmayacak kadar hassas ve önemlidir? dedi.

Basın toplantısında bir konuşma yapan CHP Eski Merkez İlçe Başkanı İsmet Güneşhan da demokratik olmayan bu seçimlerde Ankara?dan gelen genelgelere dahi uyulmadığını belirterek; ?İlçe binasında 12 metrekarelik bir alanda yapılan, başlangıç ve sona eriş sürelerinin daha kesin belirtilmeyen bu seçimin demokratik olduğunu kim söyleyebilir?? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • yılmaz çebi
    08/11/2009 00:47

    böyle bir açıklamaya sadece gülünür, şikayet edilenleri a,açıklam yapan bu arkadaşlar uzlaşma adına herkesi karşılarına alarak seçmedilermi? kendileri isimlerini kongre delegesi yazdırırken il başaknı ve milletvekili iyi de ,şimdimi kötü.belediye başkan adylığını elinden kaçırmamak adına o il başkanlığı seçiminde yapılan açıklamlar ne çabuk unutuldu.benim açıklam yapanlara ve yapılmasına nedenolanlara tavsiyem çekin gidin gençlerin önünü açın .sosyal demokratlık sözle olmaz ancak yaşadığınızda taraftarınız olur.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir