Çanakkale Deniz Zaferi Törenleri Çimenlik Kalesinde Başladı

13 Mart 2014

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 99. Yıldönümü Zafer Haftası etkinlikleri Çimenlik Kalesinde yapılan açılış töreni ile başladı.

Törene Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Rektör Vekili Prof.Dr. Ramazan Gülendam, Vali Yardımcıları, Askeri ve Mülki Erkan, Gaziler, Şehit Aileleri ve Öğrenciler katıldı.

Vali Ahmet Çınar törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Çok derin çok yüce bir tarihin sahibi bir ecdadın mirasçısı büyük bir milletir Türk milleti.
Şanlı tarihimizle ne kadar övünsek, milletin yüceliği ile ne kadar övünsek yeridir demek istiyorum. 99 yıl önce bu hafta yine ecdadımız insanlık tarihinin en büyük destanlarından birisini yazdılar; Çanakkale’de. Büyük Türkiye’mizi yeniden varoluş tarihi oldu. Varoluş savaşı oldu, varoluş zaferi oldu bu mücadele. Yine buraya gelenler işgal için gelmişlerdi. Hiçbir haklı sebebi olmadan, bir imparatorluğu bu cennet vatanımızı aralarında paylaşmak, milletimizi köleleştirmek, tarihten silmek, hem öfke ile hem kinle sömürmek için bu harekatı yapmışlardı. Mağdur konumundaydı ama yüce milletimizin o geçmişten aldığı büyük karakterle, vatan sevgisiyle milletimizin topyekûn tek yürek olmasıyla, dualarıyla ve kahraman ordumuzun her zaman olduğu gibi büyük mücadeleleriyle burada yeniden Türkiye; Çanakkale Zaferiyle doğmuş oldu. Tabi övünmemiz gerekiyor tarihimizle zaferimizle ama yüce milletimiz barışında yanında olmuştur. Her zaman barışı da arzulamıştır. Çünkü öğretilerinde, mayalarında Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Hacı Bektaşi Velilerin, Ahmet Yesevilerin, daha nice Türk İslam ahlak kültürü ile yoğrulmuş, büyük düşünce önderlerimizin fikirleri ile ahlak öğretileriyle yoğrulmuş bir kültüre sahip olduğumuz için.

Şehitlik, Gazilik en yüce makamlar hem dinimizde, hem milli kültürümüzde bunu nedeni çok açık insanın verebileceği en değerlisini, en zor olanını, hayatlarını ortaya koyuyorlar. Yüce milletimiz tarihte de her zaman vatanını korumak adına hep canını ortaya koydu. Bugünde koyuyor. Tabi onların acıları hepimizin acıları, onların onurları hepimizin onurları ancak en çok acıyı en yakınları çekiyor. Bütün şehitlerimize Allahtan Rahmet diliyorum. Bütün Gazilerimizi kutluyorum.

Gençlerimize de, burada bulunan öğrencilerimize de çok kısa bir. İlin vali olarak ve bir büyükleri olarak bir tavsiye ile kapatmak istiyorum. Çanakkale Zaferi ile yeniden var olan Büyük Türkiye sevgili gençler hakikaten çok büyük adımlarla tarihteki şanına yakışır, sahnedeki yerini alma yolunda ilerliyor. Çok ciddi milli anlamda çalışmaları var büyük devletimizin. Çok değerli işler yapılıyor. Savunma Sanayi başta, birçok alanda ciddi gelişmeler oluyor. Fakat tarihteki tecrübelerinden de faydalanarak ve o duygularıyla Yüce milletimizin kalkınmasını gelişmesini önlemek isteyen, Çünkü Büyük Türkiye yine sahnede yerini alırsa mevcut dünya düzenin değişeceğini bilen, bu düzenin büyük aktörleri, ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını engellemek için her şeyi yapıyorlar. Bu yüzden büyük dirliğe düzene, tek yürek olmaya ihtiyaç var. Toplumsal kalkınma bir anda olmuyor. Büyük mücadelelerle, büyük zamanlar harcanarak oluyor. Dolayısı ile sabırla hem kendimizi geliştirerek, hem devletimizin büyüklüğünün farkında olarak, hem bu büyüklüğü bozmaya uğraşanların niyetlerinin farkında olarak, tek yürek olarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Herkese saygılarımı arz ediyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir