Çanakkale Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu Kuruldu

14 Ekim 2008

Çanakkale Devlet Hastanesi Diyabet Eğitim Polikliniği tarafından şeker hastalarını bilgilendirmek amacıyla kurulan ?Diyabet Okulu?nda eğitim gören 45 kişi törenle belgelerini aldı.

Çanakkale Devlet Hastanesi eğitim salonunda 4 hafta süren eğitimin önemine değinen Başhekim Dr. Kenan Eliuz, bütün diyabetik hastaların mutlaka hastalıklarının ne olduğunu çok iyi bilmelere gerektiğini belirterek, ?Bu hastalarımız ileride başlarına gelebilecek komplikasyonların neler olabileceğini, diyabetin vücutta ne gibi hasarlar yapabileceğini çok iyi bilmeleri gerekiyor ki, tedbirlerini buna göre alsınlar. Hastanemizde de arkadaşlarımız diyabet konusunda çok güzel bir eğitim programı hazırladılar. Şuan Çanakkale?deki mevcut diyabet hastalarının tedavilerini, takiplerini bilinçli bir şekilde yapabilmeleri için yılda 4 kez farklı dönemlerde açılacak bu eğitim programları ile bütün diyabet hastalarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Daha sonra diğer başka branşlarda da özellikle kronik hastalıklar üzerinde bu tür okullar açılacak? dedi.

Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hakan Çetin ise Çanakkale?de 7 bin 500?e yakın şeker hastasının bulunduğunu belirterek, ?Bunların da sadece bin 500?ü hastanemize kayıtlı durumda. 1 Dahiliye Uzmanı, 2 hemşire, 1 diyetisyen ve 1 psikolog olmak üzere toplam 5 kişilik bir ekiple gerçekleştirdiğimiz Diyabet Okulumuzdaki eğitimlerimizin ilk bölümü tamamlandı. 45 diyabet hastamız bu eğitimde hastalıkları ile ilgili geniş bilgi edinerek bilinçlendiler. Artık hastanemizde hizmet veren bir diyabet okulu var. Biz bütün diyabet hastalarını çok ciddi bir şekilde eğitmeye talibiz. Bundan sonra da bu eğitimleri devam ettireceğiz. Yılda 4 kez yapmayı planladığımız bu eğitimlerimiz de diyabet konusunda hastalarımızı bilinçlendirip onları uymaları gereken konular hakkında bilgilendireceğiz. Bizler ayrıca burada bir tek eğitimle de kalmayacağız. Bundan sonra diyabet hastalarını çok iyi takip ve tedavi edeceğiz. Halktan ve hastalarımızdan gelen talep doğrultusunda yönetimimizin de desteği ile açtığımız bu Diyabet Okulumuzu daha da geliştirmekten yanayız? dedi.

Yapılan konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan 45 diyabet hastasına Başhekim Kenan Eliuz ve Dahiliye Uzmanı Dr. Hakan Çetin tarafından törenle belgeleri verildi.
İHA

Yorumlar...
  • hanifi uzun
    22/12/2010 13:25

    hocalarımıza teşekkür ederiz onların yardımıyla şekerle dost kalacağız inşaallah

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir