Çanakkale Diş Hekimleri Odası ile Tabip Odası Soma İçin Meydandaydı

Çanakkale Diş Hekimleri Odası ile Tabip Odası Soma İçin Meydandaydı
16 Mayıs 2014

Çanakkale Diş Hekimleri Odası ile Çanakkale Tabip Odası, 15 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenler için bir eylem gerçekleştirdi.

Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybedenleri anmak ve bu katliama sebep olan ihmalleri duyurmak adına organize edildiği duyurulan eylem Çanakkale Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. İlhan Pirinççiler’in yaşamını yitirenler için saygı duruşu çağrısında bulunmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Haldun Erdem kısa bir konuşma yaptı. Dt. Haldun Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bu bir iş kazası değil, cinayet!
Öfkeliyiz, hesap soruyoruz,
Soma’daki katliamın sorumlularını biliyoruz.
İşçi sağlığı ve güvenliğinin tamamen bir maliyet unsuru olarak görüldüğü ve maksimum kârı elde etmek için en acımasız üretim süreçlerinde çalışmak zorunda bırakılan Soma’daki yüzlerce işçi kardeşimiz başından beri ölüme terk edilmişlerdir.
Özelleştirme, taşeronlaştırma politikalarını sürdürenler, maliyet düşürmek için işçilerin hayatına kast edenler, onlara cesaret verenler, daha önceki madenci katliamlarını sözleriyle ve icraatlarıyla aklayanlar, iş güvenliği yasasıyla işyerlerindeki denetimleri bile özelleştirenler Soma katliamının failidir ve hesap vermelidir.
Çanakkale Dişhekimleri Odası ve Çanakkale Tabip Odası olarak tüm işçi sınıfını, emekçileri ve emek dostlarını, Soma’daki işçi kardeşlerimiz için ayağa kalkmaya çağırıyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir