Çanakkale “Duman” Altında

21 Ekim 2011

Türkiye’de hava kirliliği konusunda ilk sıralarda yer alan Çanakkale’de yüzde 90’lık kısmında doğalgaza geçilmesine rağmen bacalardan halen duman çıkması tepkiye sebep oluyor.

Özellikle akşam saatlerinde kömür yakılması sebebiyle bacalardan çıkan dumanların şehrin belirli kısımlarını dumana boğduğunu belirten vatandaşlar bu konuda yetkililerin gerekli denetimlerini yapmasını isteyerek, “Ağırlıklı olarak Cumhuriyet meydanı, iskele, Esenler Mahallesi ve Troya caddesi civarında yaşanan bu durumu defalarca yetkilileri bildirmemize rağmen buna bir çözüm yolu bulunamadı. Bu bölgelerin çoğunda doğalgaz var. Ancak burada bulunan vatandaşlar doğalgaz bağlatmadıkları için bu durum ortaya çıkıyor. Çanakkale’nin dumansız ve hava kirliğinin en az olduğu bir il haline gelmesi için en kısa sürede kömürden vazgeçilmesini istiyoruz” dedi.

Öte yandan kış aylarında hava kirliliğinin artması şehirde başta astım ve bronşit hastaları olmak üzere özellikle çocuklar ve yaşlıları da olumsuz yönde etkiliyor. Deniz kenarında bulunmasına rağmen, Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı online kayıt yapan istasyonun ölçümlerine göre şehirde hava, hastalar için riskli bir değerde çıkıyor. Çanakkale’de kükürt dioksit ve duman miktarı birçok sanayi şehrinin üzerinde değerlere ulaşıyor. Soğuk kış günlerinde doğalgaz yerine kaloriferlerde kömür yakan sitelerin akşam saatlerinde havaya bıraktıkları siyah dumanlar, basınçlı havanın etkisi ile şehrin üzerine kabus gibi çökmeye devam ediyor.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • Vatandaş
    02/11/2011 02:10

    Doğalgaz her yere ulaştırılmalı ve kömür yakmak yasaklanmalı. Ancak bu şekilde çözülebilir. Yıllar önce İstanbulun durumunu bilenler, her akşam hava durumunda hava kirliliği raporunun da sunulduğu günleri hatırlayın. İstanbulda hava doğalgaz sayesinde temizlendi.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir