Çanakkale Engelli Platformu’ndan Başkan Gökhan’a Ziyaret

10 Mayıs 2012

Çanakkale Engelli Platformu, Engelliler Haftası dolayısıyla Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti.

Engellilerin eğitim meselesi ve Engelli Eğitim Okulu hakkında konuşan İbrahim Batdal bu konudaki memnuniyetlerini belirtti. Çanakkale Görme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Batdal, “Bu okul bir başlangıç olacak, tabii bundan sonra o okulun yanına yeni binalar yapılabilir. İş uygulaması ve eğitim olması güzel bir hadise” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, okul ve sistemiyle ilgili merak edilenleri anlattı. Gökhan, “Okulumuz yatılı olmayacak, belirli saatler içerisinde eğitim verecek ve Milli Eğitim Müdürümüz bu konuda bize çok yardımcı olacak, çünkü bu tür okullar konusunda tecrübesi var. Şaban beyin engelli okulları ile ilgili çalışmaları var. Mimarisi sadece spastikler içindi, biz şimdi değişiklikler yapacağız. Milli Eğitim’e devrettikten sonra biz tabii ki ilgileneceğiz, belediyemiz şu an vakfa kira ödüyor. Mülkiyet hala vakfa ait” şeklinde konuştu.

Kepez’de açılan engelli okulunun yaş sınırı olduğuna değinen Batdal şunları söyledi:
“Kimi ailelerin çocukları yüzde 90 engelli iken bu tür okullara gidemiyorlar. Diploma ve benzeri belgeler isteniyor. 20 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı almıyorlarmış. Rehabilitasyon merkezleri ciddi anlamda bir istismar yapıyor. Biliyorsunuz devlet 420 lira bir yıl için para veriyor. Ama dönüp baktığımızda engelliye o eğitim verilmiyor. Devlet de kriterler getirdi, bir engelliye 360 saat eğitim alma sınırı getirildi. Bu 360 saat eğitimi dolduran bir daha rehabilitasyon merkezine gidemiyor. Eğitim eksikliği çok fazla, merkezler eğitim vermekten ziyade engelliyi kazanayım parayı alayım derdindeler.”

Gökhan, “Engellilere yönelik programlar yapılabilir, bu okul bir temel olacaktır. Sonuçta mühim olan bir temel olmasıdır. Şehir merkezinde bu tarz bir okulumuz yok ilçelerde ve Kepez’de var burada olması iyi oldu. Engelli Haftası başlıyor, biz de size engelsiz günler diliyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir