Çanakkale Expotroia ile Dünyaya Açılacak

23 Mart 2013

Çanakkale Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (ÇASİAD) tarafından 16-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek EXPOTROİA Çanakkale Turizm ve Ticaret Fuarı’na 25 ülkeden 100’e yakın firmanın katılması hedefleniyor.

Çanakkale’de 16-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında ÇASİAD önderliğinde Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ve Çanakkale Ticaret Borsası, ÇATOD, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, KOSGEB, GMKA ve TÜSİAD’ın katkılarıyla düzenlenecek olan EXPOTROİA Çanakkale Turizm ve Ticaret Fuarı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Organizasyon komitesinden yapılan açıklamada “Çanakkale’mizin geniş anlamda ilk fuarını hazırlıyor olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Çanakkale Sanayicileri ve İşadamları Derneği ile Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası’nın birlikte organize ettiği bu fuara çok geniş bir katılım olmasını arzu ediyoruz. Bu amaçla aynı zamanda Çanakkale’ye yapılabilecek en güzel turistik gezileri de organize ediyoruz. Amacımız dünyanın en büyük kültür mirasına sahip olan kentimizin hem ticaretini geliştirmek ve hem de dünya çapında tanıtımını yapmak. Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Truva’sıyla, dünyanın en büyük savaşlarından birini yaşamış Gelibolu Yarımadasıyla, Kazdağları’ndan boğazlara inen zengin doğasıyla, Gökçeada ve Bozcaada gibi Ege incisi iki adasıyla, hangi açıdan bakarsanız bakın muhteşem manzaraya sahip Çanakkale Boğazı’yla, sıcak kanlı insanları, Ege kültürünün getirdiği damak zevkiyle kentimiz sizleri kucaklamaya hazırlanıyor. Bir ilki gerçekleştirmek her zaman zordur. Bu yüzden bizler bu fuarda sektörel kısıtlama yapmadık. Çanakkale’mizde Yurtiçi ve Yurt dışı ticaret yapmak isteyen sanayicilerimiz ve işadamlarımız orada olacak. Hükümetimizin değerli temsilcileri ile Ülkemizde ve dünyada ticaret dünyasında söz sahibi olan iş adamları ve politikacılar konuşmacı konuğumuz olacaklar. 16-19 Mayıs 2013 günlerinde iş hayatımızı ve tatilimizi birleştirerek birlikte keyifli günler geçirmek üzere sizleri Çanakkale’mize bekliyoruz.” diye belirtildi.

YILDIZ: ÇANAKKALE HAKETTİĞİ YERDE DEĞİL
ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız, ÇASİAD’ın hedeflerinden birisi Çanakkale markalarını bölgeye ve ülke geneline yaymak olduğunu, Ülkemizde en büyük sıkıntının tanıtım ayağında yaşandığını belirtti. Yıldız şöyle devam etti: “Valilik, Belediye, diğer kurumlar 2015 Deniz Zaferi’nin 100. yılı ile ilgili olarak yoğun çalışıyor. Biz de el birliğiyle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Zaten maksat 100. yılı kutlamak değil, 100. yılda Çanakkale’ye kazandırılacak şeyler. Yollardan limanlara kadar birçok şeyin Çanakkale’ye kalması için çalışmalıyız. Her sene 18 Mart günü şehrimize başkanlar ve bakanlar geliyor. Böyle bir yoğunluğun olduğu yerde biz de tüm kuruluşlarla hareket ederek çalışmalıyız. Şu an biliyoruz ki kent ekonomisi hak ettiği ve olması gereken yerde değil. Ancak kalkınma için yoğun bir çaba var. Sanayi kapanan bir şehirde ticaretin ve ekonominin iyi olmasını beklemek hata olur. Turizm, tarım ve üniversite vizyonumuz var ancak yeni alanlar yaratacak imkanlar yok. Sıcak para çok çabuk biter, sıcak paranız var ve durmadan harcıyorsunuz. Üretim yoksa eğer nasıl süreklilik sağlanacak” şeklinde konuştu.

ÇASİAD Başkanı Yıldız, EXPOTROİA ile ilgili ise şunları söyledi: “Göreve geldiğimizden itibaren arkadaşlarımız ile Çanakkale için neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık. ÇASİAD olarak yurtiçi ve yurt dışında gittiğimiz fuarları neden Çanakkale’yi getirmeyip, Çanakkale’yi tanıtmayalım dedik. Bu fuar ile bir ilki başarmak için yola çıktık. Ve başaracağız. Tabii ki bu yol biraz riskli. EXPOTROİA Çanakkale Fuarı için şu anda 18 ülkede tanıtım broşürü dağıtıyoruz. Ezine Peyniri, Bayramiç Elması, Gelibolu Şekerlemeleri, Kösedere Domatesleri, Ezine-Geyikli-Küçükkuyu’nun zeytinyağlarını tanıtacağız. Çanakkale’yi Kaz Dağları’yla, canlı akvaryumuyla bu coğrafyayı bu fuar ile birlikte en iyi şekilde tanıtmalıyız” diye konuştu.

ÇANAKKALE İÇİN BİR İLK
5 bin katılımın hedeflendiği ve Çanakkale için bir ilk olacak EXPOTROİA Çanakkale Turizm ve Ticaret fuarında öncelikli hedef ülkeler arasında Yunanistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Tunus, İran, Irak, Mısır, Makedonya, Yugoslavya, Rusya, Avustralya, Gürcistan, Mısır, Kazakistan, Romanya, Fransa, İsviçre, Almanya, İngiltere, Avusturya, Brüksel, Danimarka, Azerbaycan ve KKTC yer alıyor. 100’e yakın ithalatçı, dağıtımcı ve üreticiden oluşan yerel firmaların katılımının beklendiği EXPOTROİA Çanakkale Turizm ve Ticaret fuarında yiyecek-içecek gıda ürünleri, turizm sektörü, tarım ürünleri, mobilya, ekipman, tekstil, otel ve restoran için gıda ürün firmaları, maden-seramik ve otomotiv sektörü üzerine standlar açılacak. Fuarla ilgili detaylar ve güncel duyurular www.expotroia.org adresinde yer alıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir