“Çanakkale Film Platosu Fizibilite Çalışması” Toplantısı Gerçekleşti

29 Aralık 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi tarafından yürütülen, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen ve gelişmekte olan sinema ile dizi sektörü için Çanakkale’de yapılacak bir film platosu projesinin bölge kalkınmasına katkılarını değerlendirmek üzere, “Çanakkale Film Platosu Fizibilite Çalışması” başlıklı projenin basın toplantısı gerçekleşti.

İletişim Fakültesi Dekanlık Makamında gerçekleşen toplantıya, Dekan Prof. Dr. Tevhit Ayengin, proje ekibi; İletişim Fakültesi Radyo-Sinema TV Bölüm Başkanı ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Hülya Önal, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Tuğba Elmacı, Öğr. Gör. Gökhan Akça, GMKA temsilcileri Mesut Uğur, Murat Ateş ve basın mensupları katıldı.

Dekan Prof. Dr. Tevhit Ayengin, projenin amaçlarını anlattığı konuşmasında şunları aktardı;

“Film platosu, sinema ve televizyon çekimleri için oluşturulmuş, dekor ve teknik donanım imkânı veren açık veya kapalı özel alanı ifade etmektedir.
Çanakkale gerek tarihi geçmişi gerekse coğrafi özellikleri nedeniyle son yıllarda film ve dizi yapımcıları için bir cazibe alanı haline gelmiştir. Artan bu ilgiye rağmen kalabalık bir ekiple gerçekleştirilen bu çalışmalar için bölgemizde uygun bir çalışma alanı bulunmamaktadır. Set çalışanlarının konaklamasını sağlamak ve teknik ekipman, dekor, personel gibi mutlak gerekli unsurları beraberinde getirmek zorunda kalan yapımcılar, tırlar dolusu yükle mobilize çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu tür platolar ülkemizde yok denecek kadar azdır.
Bu gerçeklerden hareketle oluşturulan projenin temel amacı; tarihi ve doğal zenginlikleriyle sektörün son yıllarda dikkatini çeken bölgeye hem ulusal hem de uluslararası yatırımcıyı çekmektedir. Daha önce bölgede bu anlamda yatırım yapılmamıştır. Proje kapsamında yeni istihdam alanları oluşturmanın imkânları araştırılacaktır. Bu sayede bölgeyi yenilikçiliğin ve girişimciliğin dinamiklerinden biri haline getirmeyi amaçlıyoruz.
Bölge film ve dizi projelerine coğrafi ve kültürel anlamda altyapı oluşturabilecek kapasitededir. Çanakkale sadece coğrafi özellikleriyle değil aynı zamanda İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlere yakın oluşu ile de cazibe merkezidir ancak bunun kalkınmaya, istihdama yönelik boyutlarından yeterince yaralanabildiğimiz söylenemez.
Elde edilecek veriler sonucunda yapılacak yatırım bünyesinde üretilecek çalışmalarda Güney Marmara bölgesinin kendi iç dinamiklerinin kullanılması dolayısıyla her dizi ve film projesiyle sürdürülebilir istihdam ve ekonomik faaliyet alanı yaratılması hedeflenmektedir.
Yapılacak araştırma ve çalışmalardan sonra hazırlanacak fizibilite raporunun ve anketlerin sonuçları, projenin sürdürülebilmesi noktasında gerekli ön koşulların belirleyicisi olacaktır. Projenin hayata geçirilmesi için en temel koşullar ise finansal kaynak yatırılması ve işletme modelinin belirlenmesidir.
Finansal kaynak yaratılması için GMKA kapsamında yeni bir destek projesi yazılması, Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası, Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Odası ve Çanakkale Belediyesi gibi kurumlarla görüşülecektir. İşletme modelinin belirlenmesi noktasında ise konunun akademik ve eğitim boyutu nedeniyle fakültenin, ticari boyutu nedeniyle de katkı sağlayacak kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak bir protokol ile ulusal ve uluslararası işletme model örneklerinden yararlanarak bir işletme politikası oluşturulacaktır.”

Dekan Prof. Dr. Tevhit Ayengin’in konuşmasından sonra söz alan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Hülya Önal projenin bitmiş olan ilk etabının detaylarını anlattı. Proje kapsamında, yurtiçinde ve yurtdışında film platolarını görmek ve değerlendirmek için seyahatler yapan ekip, slaytlar eşliğinde yapılanları ve hangi sonuçlara vardıklarını aktardılar.

Toplantının sonunda soruları yanıtlayan ekip; yatırımın hem ÇOMÜ’de eğitim gören gençler için hem Çanakkale’de ki turizm potansiyeli için hem de diğer büyük şehirlerde birikmiş iş yükünün Çanakkale’ye kayması için son derece avantajlı olacağını belirtti.

Her projenin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Önal; “Hangi alanda olursa olsun yapılan her çalışma, her araştırma değerlidir ve bu bölgenin kalkınmasına yöneliktir. Eğer doğru destek alır, doğru yönlendirebilirsek sonuca geldiğimizde Çanakkale de pek çok sektörde gelişmeyi sağlayacak bir oluşum olacaktır” dedi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir