Çanakkale Genel Seçim Sonuçları: AK Parti ve CHP İkişer Milletvekili Çıkardı

Çanakkale Genel Seçim Sonuçları: AK Parti ve CHP İkişer Milletvekili Çıkardı
12 Haziran 2011

12 Haziran 2011 Türkiye Genel Seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Çanakkale’de AK Parti ve CHP dört milletvekilliğini yarı yarıya paylaştı.

AK Parti’den Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir ile CHP’den Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan milletvekilliğini kazanarak TBMM’de Çanakkale’yi temsil etme hakkını kazandığı 12 Haziran 2011 Türkiye Genel Seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre 366.251 toplam seçmenin bulunduğu ve 328.706 geçerli oyun kullanıldığı Çanakkale’de AK Parti %41,52 oy oranı ve 136.478 oy, CHP %39,48 oy oranı ve 129.767 oy ile ikişer milletvekili çıkarırken, MHP ise %14.68 oy oranıyla 48.263 oy alarak Meclis’e vekil gönderemedi.

22 Temmuz 2007 seçimlerine göre ise kent genelindeki seçmen sayısı 334.107’den 366.251’e çıkarken, sandık sayısı da 1367’den 1637’ye yükseldi. AK Parti %35,53 oy oranıyla 106.257 oy alarak 2 milletvekili çıkardığı bir önceki seçimlerde CHP % 25,69 oy oranı ve 76.824 oy, MHP de %20,60 oy oranı ve 61.609 oy ile birer milletvekili çıkarmışlardı.

Seçim sonunda açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale’de birinci parti olduklarını belirterek, “Çanakkale halkı AK Partilidir. AK Partimizin 2015 vizyonu ve 2023 Türkiyesi’ni onaylamıştır. Bu dönemde Çanakkale’yi 2 milletvekili ile mecliste temsil edeceğiz. Seçilen bütün milletvekili arkadaşlarımızı kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi.

CHP Milletvekilliğini kazanan Ali Sarıbaş ise yaptığı açıklamada CHP’nin Çanakkale’deki oylarında bir artış görüldüğünü belirterek, “Bunun nedenleri arasında Çanakkale’de ön seçim yapmamız ve projelerimizi halka iyi anlatmamız ilk sırada yer alıyor. Bundan sonra da verdiğimiz sözleri yerine getirmek için Ankara’da çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

CHP milletvekilliği kazanan Serdar Soydan ise yaptığı açıklamada partideki yaşanan başarının en büyük mimarının gece gündüz demeden çalışan bayanlar olduğunu belirterek, “Bizleri verdikleri oylarla Ankara’ya gönderen tüm Çanakkaleli seçmenlerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyorum. Mecliste ana muhalefet görevini en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

ÇANAKKALE MHP’DE SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMESİ

Parti il binasında gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan MHP İl Başkanı Efkan Erkan, Çanakkale’de huzurlu bir seçim gerçekleştirildiğini belirterek, “50 günden buyana Çanakkale’de iyi bir saha çalışması yaparak kendimizi anlatmaya çalıştık. Ancak aldığımız sonuçlarda halkımıza kendimizi iyi anlatamadığımızı gördük. Geçtiğimiz seçimde 1 milletvekili çıkardığımız Çanakkale’de bu seçimde maalesef milletvekili çıkaramadık. Tabii bu konuda teşkilat olarak bir değerlendirme yapacağız ve yapılacak değerlendirmenin ardından da gereken neyse o yapılacak” dedi.

İl Başkanı Efkan Erkan, MHP genel merkezi tarafından Çanakkale’den 1. sıra milletvekili adayı gösterilen Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu’nun ilk adaylığının açıklanmasının ardından ilk tepkiyi kendisinin gösterdiğini de belirterek, “Buradan açıkça söylüyorum. Füsun hanım Çanakkale’den ilk sıradan milletvekili adayı olarak gösterildiğinde buna ilk ben tepki verdim. Ancak ilimize geldikten sonra Füsun hanım kendisini benimsetti. Kendisi her seferinde ithal aday olmadığını Çanakkaleli olduğunu söylüyordu. Çanakkaleliler de onu benimsedi. Yapılan seçimde maalesef vatandaşlarımızın ilgisi sandığa yansımadı. Çanakkale?de 50 bin oy aldık. İl merkezi ile ilçelerde partimize oy veren bütün herkese teşekkür ediyorum. Bence Füsun hanım seçimi kazanamamasına rağmen Çanakkale?de 50 bin evi var. Bunu böyle bilmesini isterim” dedi.

İl Başkanı Efkan Erkan, seçimde Çanakkale il merkezinde oylarının düşmemesine rağmen ilçelerde önemli oy kayıplarının yaşandığını da belirterek, “Tabii bunun sebeplerini araştıracağız. Ayrıca seçim ile ilgili bir rapor yazıp bunu genel merkezimize göndereceğiz. Buradan şunu da açıkça söylemek isterim. Bu konuda yapacağımız toplantının ardından nerede ne hatalar yapılmış, hangi ilçede sorun var bunları belirleyip gerekeni yapacağız” dedi.

Basın mensuplarının “Füsun hanımı ithal aday olarak gören bazı partililerin dahi kendisine oy vermedikleri” konusundaki iddialara da cevap veren İl Başkanı Erkan, “Buna inanmak istemiyorum” şeklinde konuştu. Partinin Çanakkale’de oylarının düşmesinin en önemli sebebinin ülke genelinde MHP?nin politikalarından rahatsız olan bazı kesimin yaptığı propagandalar olduğunu da belirten İl Başkanı Efkan Erkan, “Bu propagandaların Çanakkale?deki oylarımızı da etkilediğini düşünüyorum” dedi.

Öte yandan MHP Genel merkezi tarafından Çanakkale’den 1. sıra adayı olarak gösterilen ve milletvekilliği seçimini kazanamayan Füsun Koroğlu Çorapçıoğlu da yaptığı açıklamada, alınan sonucun kendisini şaşırttığını belirterek, “Çanakkale’de 50 günlük süre içinde çok iyi çalışma dönemi geçirdik. Halkın sahada yaptığımız çalışmalarda bize gösterdiği ilginin sandığa yansımaması beni çok üzdü. Sonuç gerçekten benim için şaşırtıcı oldu. Seçimi kaybettim diye siyasetten çekilmem mümkün değil. Bu iş burada bitmedi. Siyasete yine devam edeceğim. Benim ithal aday olduğum sebebiyle oy kaybettiğimiz şeklindeki iddialara da katılmıyorum. Bu süre içinde gerçekten çok çalıştım. Seçim süreci içinde bizimle birlikte çalışan bütün partililere teşekkür ediyorum. Seçilen milletvekilleri de tebrik ediyorum ve Çanakkale’ye iyi hizmet yapmalarını temenni ediyorum. Seçim süreci ile ilgili bende bir rapor hazırlayıp bunu genel merkeze ileteceğim” dedi.

Çanakkale’yi TBMM’de temsil edecek milletvekili adaylarının özgeçmişleri:

ALİ SARIBAŞ (CHP)
01 Eylül 1955 yılında Çan’da doğdu. İlk ve ortaokulu Çan’da, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde okudu. Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mimar olarak mezun oldu.1983 yılında SODEP’in kurucuları arasında yer aldı. SHP’de kurultay delegeliği ve ilçe başkan yardımcılığı ile SHP Güneydoğu raporunun hazırlanmasında görev aldı. CHP’de kurultay delegeliği yaptı.1989?2009 yılları arasında 20 yıl Çan Belediye Başkanlığı yaptı. TMMOB Mimarlar odası genel merkez denetleme kurulu üyesi, Kazdağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Kurucusu, Kazdağları ve Madradağı Çevre Platformu Dönem Başkanı, Çan ADD, Halkevleri kurucu başkanlığı, Çan Spor Başkanlığı, Çan Meslek Yüksek Okulu Yaptırma Derneği Başkanlığı, Çan Sağlık Kuruluşlarını Destekleme ve Yaşatma Derneği Başkanlığı, Çan Musiki Derneği kurucu üyeliği yanı sıra birçok sivil toplum örgütünde yöneticiliği görevinde bulundu.

SERDAR SOYDAN (CHP)
7 Kasım 1957 Yılında Ezine ilçesine bağlı Akköy’de doğdu. İlkokulu Akköy, ortaokul ve liseyi Çanakkale’de okudu. Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldu. SODEP ve SHP de çeşitli dönemlerde partide görev yaptı. Evli ve 2 çocuk babası olan Soydan, 3 dönem CHP il başkanlığı görevinde bulundu.

MEHMET DANİŞ (AK PARTİ)
2 Ağustos 1971’de Çanakkale’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale’de avukatlık görevine başladı. Çanakkale Barosu’na kayıtlı olarak bir süre serbest avukatlık yaptı. 22. Dönemde Çanakkale Milletvekilliği görevini yürüten Daniş, aynı dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyeliği görevinde bulundu. 23. dönemde de Çanakkale Milletvekilliği görevini yürüten Mehmet Daniş orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmekte olup evli ve 3 çocuk babasıdır.

İSMAİL KAŞDEMİR (AK PARTİ)
15 Eylül 1978 tarihinde Biga’nın Balıklıçeşme Beldesi’nde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Balıklıçeşme İlköğretim Okulu’nda okudu. 1992 yılında girmiş olduğu Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi’ni, parasız yatılı olarak 1996 yılında bitirdi. Aynı yıl üniversite sınavını kazanarak, girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 2000 yılında bitirdi. Avukatlık stajını yaptıktan sonra askerlik görevini 2002 yılında Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı’nda kısa dönem er olarak yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılında başlamış olduğu avukatlık mesleğini, Biga ilçesinde devam ettirmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşunda görev almaktadır. Evli olup İngilizce bilmektedir.

İHA & Ç!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir