Çanakkale, Gürcistan?da Dağ Tırmanışı Sırasında Ölen Öğrenciye Ağlıyor

26 Ocak 2011

Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü (DPÜDAK) sporcularından Emre Kuruoğlu’nun Gürcistan Kazbek Dağı kış tırmanışında iniş sırasında vadiye düşerek hayatını kaybetmesi, memleketi Çanakkale’de üzüntüye sebep oldu.

21 Ocak gecesi tırmanışın gerçekleşeceği Gürcistan’a Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü’nden (DPÜDAK) arkadaşları Sefa Sağlam ve Burhan Aydın ile birlikte hareket eden Emre Kuruoğlu (21), Büyük Kafkasların en büyük doruklarından biri olan 5033 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağı tırmanışında iniş sırasında kayarak vadiye düşüp hayatını kaybetti. Üniversiteli genç dağcının hayatını kaybetmesinin ardından memleketi Çanakkale’nin Çan ilçesinde hüzünlü anlar yaşanırken, cenazenin memleketine getirilmesi için gerekli çalışmalarını sürdürüldüğü öğrenildi.

Bu arada Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü (DPÜDAK) Başkanı Akif Yıldırım ise kaza ile ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Kütahya Meslek Yüksekokulu İthalat İhracat Bölümü öğrencisi olan Emre Kuruoğlu’nun Çanakkale’nin Çan ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

GÜRCİSTAN’DA HAYATINI KAYBEDEN DAĞCININ BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü (DPÜDAK) sporcularından Emre Kuruoğlu’nun Gürcistan Kazbek Dağı kış tırmanışında iniş sırasında gerçekleşen kaza sonucu hayatını kaybetmesi, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindeki ailesini şok etti.

Kütahya Meslek Yüksekokulu İthalat İhracat Bölümü öğrencisi oğlu Emre Kuruoğlu’nun (21) geçen hafta kendisini telefonla aradığını belirten anne Nagihan Kuruoğlu, “Gece beni telefonla arayıp, ‘Anne biz gerekli izinler dahilinde Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü’nden (DPÜDAK) arkadaşlarımla birlikte Kazbek Dağı’na tırmanacağız. Ne olur izin ver de gidelim. Hem akşama da beni televizyonlarda seyredersin’ dedi. Ben de oğluma o yerleri bilmediğimizi ve yabancı ülkelere gitmesini istemediğimi belirterek izin vermedim. Ancak o kadar yalvardı ki, sonunda bir anne olarak onu kıramadım ve gitmesine istemeyerek izin verdim. ‘Beni televizyonda izlersiniz’ demişti. Onun ölüm haberini mi televizyonda izleyecektik?” diyerek gözyaşı döktü.

Baba Fahri Kuruoğlu da oğlunun öldüğüne halen inanamadığını belirterek, “Telefonla arayıp yurt dışına dağa tırmanışa gideceğini söylediğinde gitmesini istememiştik ancak çok ısrar etti. Halen öldüğüne inanamıyorum” dedi.

Emre Kuruoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü’nden (DPÜDAK) arkadaşları Sefa Sağlam ve Burhan Aydın ile birlikte 21 Ocak gecesi tırmanışın gerçekleşeceği Gürcistan’a gitmiş ve Büyük Kafkasların en büyük doruklarından 5033 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağı’na tırmanırken kayarak vadiye düşüp hayatını kaybetmişti. Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu İthalat İhracat Bölümü öğrencisi olan Emre Kuruoğlu’nun cenazesinin, gerekli yasal işlemlerin ardından önümüzdeki günlerde Bayramiç’e getirileceği öğrenildi.

Güncelleme: 28 Ocak 2011 Cuma

GÜRCİSTAN’DA ÖLEN DAĞCI BAYRAMİÇ’TE TOPRAĞA VERİLDİ

Gürcistan Kazbek Dağı kış tırmanışında iniş sırasında gerçekleşen kaza sonucu hayatını kaybeden Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü (DPÜDAK) sporcularından Emre Kuruoğlu, doğum yeri olan Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü’nden (DPÜDAK) arkadaşları Sefa Sağlam ve Burhan Aydın ile birlikte 21 Ocak gecesi tırmanışın gerçekleşeceği Gürcistan’a giden ve Büyük Kafkasların en büyük doruklarından 5033 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağı’na tırmanırken kayarak vadiye düşüp hayatını kaybeden Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu İthalat İhracat Bölümü öğrencisi Emre Kuruoğlu’nun cenazesi, gerekli yasal işlemlerin ardından dün gece hava yoluyla İstanbul’a getirildi. Gece ailesi tarafından teslim alınan Emre Kuruoğlu’nın cenazesi, daha sonra kara yolu ile doğum yeni olan Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine getirildi. Öğle namazı öncesi Tepecik Mahallesi’ndeki evinin önünden alınan cenaze, gözyaşları arasında Çarşı Camii’ne götürüldü.

Dağcılık Federasyonu Temsilcisi Ertuğrul Tugay, Kuruoğlu’nun tırmanışa katılan arkadaşları Sefa Sağlam ve Burhan Aydın dışında üniversiteden çok sayıda arkadaşı ve vatandaşların katıldığı cenaze namazında, anne Nagihan ile baba Fahri Kuruoğlu gözyaşlarına hakim olamadı. Kardeşlerinin de güçlükle ayakta durabildiği törenin ardından, genç dağcının cenazesi ilçe mezarlığında toprağa verildi.
(AÖ-GS-Y)

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir