Çanakkale Havaalanı Pistinin Uzatılması ile İlgili İhale Süreci Başladı

27 Haziran 2012

Çanakkale Havaalanı pistinin uzatılması hakkında ihale süreci başladı. 4 ay içerisinde çalışmalara başlanacak olan havaalanında bin 800 metre olan pist uzunluğu 2 bin 500 metreye çıkarılacak.

1995 yılında hizmete açılarak 17 yıl önce hizmete giren Çanakkale Havaalanı’nın kapasitesinin arttırılması amacıyla başlanan çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Çanakkale’ye havayolu ile gelen turist sayısının artmasına da büyük katkı sağlayan Çanakkale Havaalanı’na daha büyük uçakların da inebilmesi amacıyla geçtiğimiz yıllar içinde planlanan pist uzatılması ile ilgili çalışmalar önceki gün ihale sürecinin başlaması ile start aldı. Bin 800 metre uzunluğunda ve 30 metre eninde olan Çanakkale Havaalanı’nın yeni yapılacak olan çalışmayla uzunluğunun 2 bin 500 metreye çıkarılacağı, eninin de 45 metre olacağı öğrenildi. Önceki gün ihale sürecinin başlaması ile tekliflerin alınacağı ve ardından da ihalenin yapılarak yer tesliminin gerçekleştirileceği öğrenildi.

HAVAALANI 4 AY SONRA KAPANACAK
Öte yandan daha önce istimlak çalışmaları yapılan Çanakkale Havaalanı’nda genişletme çalışmalarına ise Ekim ayı başından itibaren başlanması planlanıyor. Pist uzatma çalışmalarına başlanması ile birlikte havaalanının yaklaşık 3-4 ay kapalı kalacağı öğrenilirken, yeni yapılacak çalışmanın ardından ise 2500×45 metre ebadında olacak yeni piste yurt dışından gelebilecek büyük uçakların da rahatlıkla inebileceği ifade edildi. Özellikle yurt dışından kapasitesi yüksek uçaklarla gelecek turist gruplarının İstanbul üzerinden Çanakkale’ye ulaştığını belirten yetkililer, yeni pistin hizmete girmesi ile bu sorunun ortadan kalkacağını ve yabancı ülkelerden kalkan bu uçakların rahatlıkla Çanakkale Havaalanı’na inebileceğini belirttiler. 4 ay sonra kapanması beklenen Çanakkale Havaalanı’nda çalışmaların ise yaklaşık 4 ay sürmesi bekleniyor.

[Kaynak: canakkaletravel.com]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir