Çanakkale İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

25 Ekim 2013

Çanakkale İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Çanakkale Valisi Ahmet Çınar başkanlığında 24 Ekim Perşembe günü Çanakkale Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ayhan Gider, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan, Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Şaban Karataş ile diğer kurum il müdürleri ve sendika, dernek temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi Vali Ahmet Çınar, İŞKUR tarafından Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde açılan Aşçı Yardımcılığı ve Kat Görevlisi kurslarının öğrencilerini ziyaret etti ve eğitimleri hakkında bilgi aldı. Kursiyerler tarafından hazırlanan öğlen yemeğinin ardından toplantıya geçildi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan Kurul üyelerine kurumun faaliyetleri konularında bilgiler aktardı. Bu dönem içinde kuruma kayıtlı iş gücünün 25.369 kişi olduğunu söyleyen Çalışkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu döneme kadar 5271 kişilik açık iş ilanı aldık bu ilanlara 3346 kişinin yerleştirilmesi yapıldı, yine 2013 Ekim ayı itibariyle 168 kurs açılışı yaptık bu kurslara 1317 vatandaşımız katıldı, kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerden 701’i işe yerleştirildi, sigortalı olarak çalışırken işini kaybeden aylık ortalama 1000 vatandaşımıza kurumumuz tarafından ödeme yapıldı, kuruma çeşitli konularda şikayette bulunana 533 işçinin şikayetleri değerlendirilip sonuca bağlandı. İş ve Meslek Danışmanlarının atanmasıyla büyük bir ivme kazanan İŞKUR faaliyetleri kapsamında danışmanlar tarafından 1555 iş yeri ziyareti gerçekleştirilmiş olup işverenler İŞKUR faaliyetlerin ve işveren teşvikleri konusunda bilgilendirilme yapılmıştır, ayrıca İş ve Meslek Danışmanları tarafından 5329 kişiye birebir danışmanlık hizmeti verilmiştir, okullarda düzenlenen seminerlerde ise 2277 öğrenciye iş arama becerileri, cv hazırlama teknikleri ve mülakata hazırlık konularında bilgiler verildi. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 250 kişiye 9 ay süreyle iş imkanı sağlandı.” dedi.

Kurulda ayrıca; işsizliğin çözüm yolları, istihdamı arttırmak için gerçekleştirilecek programlar, düzenlenecek mesleki eğitim kursları hakkında görüşmeler yapıldı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir