Çanakkale, Japonya FOODEX 2014 Gıda Fuarı’nda Tanıtılacak

Çanakkale, Japonya FOODEX 2014 Gıda Fuarı’nda Tanıtılacak
08 Şubat 2014

Çanakkale Ticaret Borsası, Japonya’nın başkenti Tokyo’da 4-7 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan FOODEX JAPAN 2014 Uluslararası Gıda Fuarına üyeleriyle birlikte katılıyor. Fuar katılımıyla ilgili olarak üyelerine destek sağlamak amacıyla KOSGEB Çanakkale Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Yurtdışı İş Gezisi Desteği Protokolü imzalayan Çanakkale Ticaret Borsası, Japonya Fuarına Çanakkale’den 30 kişilik bir heyetle katılmayı planlıyor.

Konuya ilişkin olarak bir basın açıklaması yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Ticaret Borsası olarak biz ilimizi, üyelerimizi, firmalarımızı, markalarımızı, ürünlerimizi tanıtmak için yurt içinde ve yurt dışında farklı ülkelerde farklı pazarlarda fuarlara katılıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda hep Balkan Pazarlarına, Avrupa Pazarlarına yönelik tanıtımlara ve fuarlara katıldık. Şimdi son iki yılda dünya ekonomisinin en büyük pazarlarından ve en büyük üretim merkezlerinden olan Uzak Doğu piyasalarına tanıtıma gidiyoruz. Geçtiğimiz yıl Çin’de Şangay’da gıda fuarına katıldık ve çok olumlu sonuçlar aldık. Şimdi Uzakdoğu’nun lokomotif ülkesi, ileri teknoloji ve gelişmiş sanayi ülkelerinden Japonya’ya gidiyoruz. Japonya’da ürünlerimize, özellikle zeytinyağımıza çok ilgi ve talep var. Orada geniş bir tanıtım yapmayı planlıyoruz.
Uzak Doğu dünya ekonomisinde gittikçe ağırlık kazanmaya başladı. Bir üretim üssü haline geldi. Asya pazarları Çin ile, Japonya ile, Hindistan ve Kore ile yaklaşık 3 milyar nüfusa sahip. Çok büyük bir tüketim potansiyeli var. Bu ülkeler bizim için hedef pazarlar. O nedenle biz Çanakkale Ticaret Borsası olarak Uzakdoğu Pazarlarına ve Çin’e hem geniş katılım yapmayı hem de ağırlık vermeyi planlıyoruz.
Japonya ticareti, ekonomisi, üretimi düzenli ve sistemli bir ülke. Türk vatandaşlarına vize uygulanmıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de müşahede ettik. Tokyo’da temsilcilik açan bir çok Türk Firması aynı anda Çin, Kore ve Japonya piyasalarına da ulaşma imkânına sahip oluyor. Önemli bir fırsat elde ediliyor.”

Fuar kapsamında Tokyo Büyükelçiliğimiz, Ekonomi Müşavirliğimiz, Tokyo Ticaret ve Sanayi Odasını da ziyaret edeceklerini ifade eden Salamon Halyo, “Orada dış ticaret firması temsilciliği açan, ihracat yapan, Japonya piyasasını önceden bilen ve tanıyan Türk firmaları ile de temaslar kuracağız. Fuarda Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 36 m2 stand alındı. Bu standı Balıkesir ve Çanakkale olarak ortak kullanacağız” dedi.

Halyo son olarak; “Bu fuarın ilimiz ekonomisi ve tanıtımı için faydalı olmasını diliyorum. Fuara destek veren tüm üyelerimize, tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Borsamıza hem girişimcilik eğitimlerimizde, hem de yurtdışı fuarlarla ilgili sağladığı destekten dolayı KOSGEB Çanakkale Hizmet Merkezi Müdürlüğüne de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“KOSGEB’DEN KOBİLERE ‘FUAR DESTEĞİ’ DOPİNGİ”
Yurt Dışı İş Geliştirme Desteği Protokolünün imzalanması hakkında bilgi veren KOSGEB Çanakkale Hizmet Merkezi Müdürü Erdoğan Yüksel ise fuar ile ilgili olarak dünyanın en büyük gıda fuarlarından biri olan FOODEX JAPAN 2014 Fuarına Çanakkale’deki özellikle Turizm ve Gıda işletmelerinin katılımının büyük önem arzettiğini söyledi.

Çanakkale’nin büyük bir birliktelik ve işbirliği örneği göstererek organize ettiği bu iş gezisi programına Çanakkale protokolünden, meslek kuruluşlarından, iş dünyasından çok sayıda katılım olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Erdoğan Yüksel, “Hazırlıkları uzun zamandan beri devam eden bu organizasyonla hem Çanakkale hem de ülke tanıtımına büyük katkılar sağlanacaktır” dedi. Çanakkale’nin tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ve turizm değerlerinin, markalarının fuarda kurulacak stantta Japonca ve İngilizce olarak hazırlatılan çeşitli hediyelik eşyalar, promosyonlar, kataloglar ve afişlerle en iyi şekilde tanıtılacağını ve bu sayede yeni iş bağlantıları kurulacağını, turizm potansiyelinin öne çıkarılacağını söyledi.

KOSGEB Çanakkale Müdürlüğü olarak Çanakkale Ticaret Borsası ile geçmiş yıllarda Almanya, Fransa ve Çin’de düzenlen Uluslararası Gıda Fuarları için yaptıkları işbirliğine yeni bir halka eklemekten ve Çanakkale için yapılan böylesine önemli bir organizasyonun içinde yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan Yüksel, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve başarılı ve amacına ulaşan bir organizasyon olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir