Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı

28 Şubat 2014

Çanakkale Merkeze bağlı Kalabaklı Köyü sınırları içinde kalan, 311 rakımlı Radar tepesi olarak bilinen bölgeye yapılması planlanan “Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi Uluslararası Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması” sonuçlandı. Yapılan değerlendirmeler sonunda Powerhouse Company & IND [Inter.National.Design]’e ait proje birinci seçilerek bu projenin yapılmasına karar verildi.

Yetkililer Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi Uluslararası Ön Seçimli Mimari Yarışması’na dosya gönderen 144 yarışmacı ekipten 130’unun değerlendirmeye alındığını ve bu 130 katılımcı arasından 8 ekibi belirledikten sonra bunlar arasında birinciyi belirlemek için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, yapılan değerlendirmeler sonunda Powerhouse Company & IND [Inter.National.Design]’e ait projenin Radar tepesi olarak bilinen 311 rakımlı tepeye yapılmasının kararlaştırıldığını açıkladılar.

Çanakkale Valiliği tarafından gerçekleştirilen yarışma sonunda karar verilen projeye göre Radar tepesine yapılacak “Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi” şehrin adeta bir simgesi olacak. 311 rakımlı tepeye yapılacak olan kule ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer kule yüksekliğinin zemin kotundan antenin en üst noktasına kadar 100 metre olacağını belirterek, “Kule yüksekliği teknik gereklilikler doğrultusunda ve sivil havacılık sınırları dikkate alınarak belirlenmiş durumda. Bu projede kapalı ve açık alanlara sahip seyir terasları ve kamuya açık alanlar yer alacak. Ayrıca kule güzel bir görünümde olması için gece ve özel günlerde aydınlatılacak. Otopark alanı içermeyecek kulede enerjinin geri dönüşümlü olarak kullanılması da planlanacak. Kulenin bulunduğu yerde ayrıca mimari mekanların en üst kotunda Orman Bölge Müdürlüğü’nce kullanılacak. 360 derece etrafı görebilecek ve içinde bir ailenin yaşayabileceği özelliklere sahip olacak Yangın Gözetleme İstasyonu da yapılacak” dedi.

“Çanakkale Karasal-Sayısal Yayın Kulesi” inşaatına ne zaman başlanacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Kulenin resmi açılışı ise Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü olan 2015 yılında gerçekleştirilecek.

[Kaynak: canakkaletravel.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir