Çanakkale Kent Konseyi, Keşan’ı Ziyaret Etti

28 Temmuz 2016

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, 27 Temmuz Çarşamba günü Keşan Kent Konseyi’ni ziyaret etti. Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz ve Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü’nün de katıldığı ziyarette konuşan Başkan Sarışen, kent konseylerinin işlevselliği ve sorunlarına çözüm üretmek açısından ziyaretlerde bulunduklarını belirtti. Sarışen ve beraberindekileri, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Yürütme Kurulu üyeleri karşıladı.

“KENT KONSEYLERİ KATILIMCI DEMOKRASİ, HALKIN İRADESİNİ KULLANMAK ADINA ÖNEMLİ”
Ziyarette ilk sözü alan Gülay Sarışen, “Çanakkale kent konseyi olarak bu dönem Türkiye kent konseyleri birliği dönem başkanlığını yönetiyoruz. Bu kapsamda kent konseylerinin işlevselliği ve sorunlarına çözüm üretmek açısından kent konseylerine ziyaretlerimiz oluyor. Hem Çanakkale Kent Konseyi hem de birliğin bir temsilcisi olarak Keşan Kent Konseyi’ni ziyaret etmek istedik. Neler yapıyoruz ve birlikte neler yapabilirizi konuşacağız. Kent konseyinin genel çalışmaları üzerine nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz üzerine bir ziyaret oldu. Bugün buraya Keşan Kent Konseyi’nin çalışmaları ve Türkiye Kent Konseyi Birliği’nin çalışmaları hakkında sizleri bilgilendirmek üzere geldik.” dedi.

1

Konuşmasında 15 Temmuz’da yaşananlara da değinen Sarışen, Türkiye Kent konseyleri Birliği olarak bu konuda bir basın açıklamaları olduğunun altını çizerek, “Kent konseyleri bildiğiniz gibi katılımcı demokrasi, halkın iradesini kullanmak adına önemli. Bu yüzden barış, kardeşlik ve demokrasi adına yaşadığımız bu olayları bizde üzüntüyle paylaşıyoruz. Bunun bir daha yaşanmamasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KENT KONSEYLERİ, BİRLİK OLARAK DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ TEMEL AYAKLARINDAN BİRİSİDİR”
Daha sonra söz alan Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül de “Sizleri bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin olağan durumu ortada. Birlik başkanı olarak Keşan’da bulunmanız birliktelik açısından bizim için çok önemli. Bu işe mehili olan insanları sizin ve basının aracılığıyla lanetle kınıyoruz. Kent konseyleri birlik olarak demokrasinin vazgeçilmez temel ayaklarından birisidir. Bu vesile ile yönetim kurulu arkadaşlarımız adına da hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum. İnşallah bundan sonra daha sık daha demokratik bir ortamda buluşmak dileğiyle.” şeklinde konuştu.
2
“DEMOKRASİYE İNDİRİLECEK DARBENİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE MAZUR GÖRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”
Baygül’ün ardından konuşan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, ülkemizde son bir haftadır gelişen olaylar sonucunda bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalındığını, yaşanılanları lanetlemenin ötesinde yapılması gerekenler olduğunu vurgulayarak kent konseylerinin önemine değindi:
“Darbelerin gerçekleşmemesinin temel güvencelerinden birisi, halkın bizatihi kendisidir. Bu halkın bizatihi birliğinin de oluştuğu ve oluşacağı yer ve yeni bir kültürlenme aracı olan yer kent konseyidir. Kent konseylerinin gelecekte bu anlamda sorumluluğu ve görevi oldukça önemlidir. Bu vesile ile tabii ki demokrasiye indirilecek darbenin herhangi bir şekilde mazur görülmesi mümkün değil. Kabul edilemez bir şey. Lanetlemek her zaman söylediğimiz bir tabir ama bunun ötesinde bir şeyler yapmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun içinde kent konseylerinin kendi işlevleri doğrultusunda halkın ve sivil toplumun yapabilirliğini artıracak, sivil toplumun farklı kesimlerinin kent konseyi bünyesi içerisinde yer almasına imkân sağlayabilecek anlayışların ve çalışmaların artmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Keşan Kent Konseyi’yle yapacağımız görüşmelerde de halkımızın birliği açısından önemli bir adım atmış olacağız. Bütün yürütme kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz.”
3
Konuşmaların ardından Gülay Sarışen, Necmettin Baygül’e ziyaret hediyesi olarak kendi ürettikleri Çanakkale seramiğinden yapılma tabağı verdi. Heyet daha sonra Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Yürütme Kurulu üyeleri, Hasan Karagöz, Şenay Bayır, Eyyup Kavazlar ve Bülent Gezer’in eşliğinde Keşan Kaymakamı Nuri Özder ile Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı ziyaret ederek programını sonlandırdı.
4

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir