Çanakkale Kent Konseyi’nde Bir Devir Sona Erdi!

22 Nisan 2017

Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul seçimi sona erdi. 2009 yılından bu yana Çanakkale Kent Konseyi Başkanlığı görevini yapan Saim Yavuz, yerini yeni başkan seçilen Engin Kandemir’e bıraktı.

Çanakkale, referandum seçimi sonrasında gergin bir atmosferde Kent Konseyi seçimlerine gitti. Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Çanakkale Kent Konseyi Genel Kurul seçimi yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Genel Kurul, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşması ile başladı. Gökhan’ın konuşmasının ardından Kent Konseyi Başkanlığı için yarışan Engin Kandemir ve Saim Yavuz farklı Divan Başkanlığı önerilerinde bulundular. Divan Başkanlığı için Engin Kandemir İsmet Akıncı’yı aday gösterirken Saim Yavuz’un Divan Başkanlığı için önerdiği isim ise Rıdvan Uz oldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yaptırdığı oylama sonrası Divan Başkanlığına Engin Kandemir’in adayı İsmet Akıncı seçildi.
Çanakkale Kent Konseyi

SEÇİMDE OY PUSULASI GERGİNLİĞİ!

Divan’ın belirlenmesinin ardından oy pusulası nedeniyle salonda gerginlik yaşandı. Divan üyeleri, Kent Konseyi seçimlerine getirilen ve üzerinde aday Engin Kandemir’in adı yazılı olduğu oy pusulalarını kullanmak için açık oylama yapmak istedi. Fakat bu öneri Kent Konseyi kongre üyeleri tarafından reddedildi.
Çanakkale Kent Konseyi
Çanakkale Kent Konseyi
Daha önceki seçimlerde oy pusulalarına isimlerin elle yazıldığını belirten üyeler, adaletli seçim yapın çağrısında bulundu. Bir anda gerilen ortamda ise ikili arbedeler yaşandı.Güvenlik güçleri ve salon görevlileri tarafından sakinleştirilebilen gerilim sonrasında oy verme işlemine geçildi.
Çanakkale Kent Konseyi
Yaşanan gerilim hakkında konuşan Saim Yavuz;”Bildiğim kadarıyla onlar kendi pusulalarını hazırlayıp getirmişler. Ve bunun oylamasını istediler. Şimdi akıl var mantık var. Daha yeni bir seçimden çıktık. Yani oyları ve pusulaları cebine alıp, referandum seçimine mi gittiler? Kent konseyi seçiminde oy pusulası önceden hazırlanır, herkes oyunu kullanır. Bunlar istiyorlar ki kendi pusulaları kullanılsın. Böyle bir şey olabilir mi? Kent Konseyi’nde her zaman böyle seçim yapıldı. Alt tarafı bir isim yazılacak, bu kadar zor mu? Şu haliyle seçime itiraz etmeyeceğim, ama ikinci tur ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanırsa itiraz edebiliriz” dedi.

ÜÇ TUR SONUNDA KAZANAN BELLİ OLDU

Toplamda 441 seçmenin olduğu seçimin ilk turunda 407 oy kullanıldı. İlk turda 9 oy geçersiz sayılırken, Kandemir 215, Yavuz ise 183 oy aldı. Toplam sayının 3’te 2 çoğunluğunun sağlanamaması sebebi ile oylama ikinci tura kaldı.
441 temsilcinin katıldığı oylama ikinci turda sandıktan 396 oy çıktı. Engin Kandemir lehine 211 oy kullanılırken; 177 temsilci de tercihini Saim Yavuz’dan yana kullandı. Geçersiz oy sayısı ise 8 olarak açıklandı. Üçüncü ve son turda ise 441 temsilciden 390’ı oy kullandı. 216 oy Engin Kandemir’e 163 oy Saim Yavuz’a çıktı. 6 oy ise geçersiz sayıldı. Yapılan oylamaların ardından seçimi kazanan Engin Kandemir, iki yıl Kent Konseyi’nde başkanlık görevini gerçekleştirecek.
Çanakkale Kent Konseyi

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir