Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Çocuklar Konuştu

11 Kasım 2010

Kentten Anekdotlar sergisinin ilk Çarşamba etkinliğinde, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi?nin konukları 10 Kasım 2010 tarihinde Mavi Tay Çocukların Kültür Evi yöneticisi Sayın Erdinç Alnıak ve öğrencilerinden Helin Karya Morkoç ile İris Altınörs oldu.

Mavitay Çocukların Kültür Evi, Yaratıcı Drama ile Müze Gezileri etkinliği kapsamında daha önce müzeyi gezen öğrenciler, bu gezi sonrası deneyimlerini konuklar ile paylaştılar. Arkadaşları ile müzeyi ziyaret etmelerinin ardından ailelerini de Kent Müzesine getirdiklerini söyleyen çocuklar, nasıl bir müze hayal ettiklerini anlattılar. Ailesi ile tekrar müzeyi gezdiğinde, babasından dinlediği hikayeyi anlatan İris Altınörs, babasının ilkokula başlarken ilk fotoğrafını çeken fotoğrafçı ile çekim sürecinde geçen davranışlarını Erdinç Alnıak ile birlikte canlandırdı. İlginin yoğun olduğu sohbette çocukların müze üzerinden açtığı pencereden büyükler çocukluklarına bir yolculuk yaptı. Açılan pencereden çocukluklarını gören büyükler bu anılarını müze toplantı salonunu dolduranlar ile paylaştılar.

Yapılan keyifli sohbetin ardından “2011 yılında çocuklar için nasıl bir müze?” sorusuna karşılık önemli önermeler alındı. Çocuklar için hafta sonlarını aileleri ile birlikte müze içinde geçirebilecekleri etkinlikler önerildi. Sohbet sonunda Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü Cevat İnce, bu önermelerin yıl içinde müze ile paylaşılmasını ve uygulama sürecinin kentliler ile birlikte başarılacağını belirterek aktif görevler alınması dileğinde bulundu.

17 Kasım 2010 Çarşamba günü Kurban Bayramı 2. günü olması nedeni ile Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi 24 Kasım 2010 Çarşamba günü Karınca Sanat Merkezinden Çisem Erdoğan?ın koordinatörlüğünde bir Tiyatro Atölyesi gerçekleştirecek. Saat 18.00 – 19.00 arasında gerçekleşecek olan atölye çalışmasında, katılımcıların kentte yaşadıkları bir anı paylaşmaları ile gelişecek öykü canlandırılacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir