Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Müze ve Eğitim Programı Sona Erdi

29 Ekim 2011

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Kent Müzesi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan 24 Ekim 2011 tarihinde başlayan Müze ve Eğitim Programı 28 Ekim 2011 Cuma günü sona erdi.

Teknik desteğin genel olarak temelde hedeflediği bölgenin tarihsel zenginliği, arkeolojik ve kültürel mirasının korunması ve müze/müzecilik konularında toplumda kültür ve kentlilik bilincinin geliştirilmesini sağlayacak eğitimlerin programlanmasına yönelik kurumsal kapasite geliştirmek için eğitimci eğitimleri bağlamında planlanan eğitimlere katılım yoğundu. Eğitimlere, kentteki müzelerden 4 müze personeli, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Sanat Tarihi, Arkeoloji, Okul Öncesi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Turizm bölümlerinden öğrencilerin yanı sıra, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklara bağlı 12 alan kılavuzu, Seramik, Turizm ve Sanat tarihi bölümlerinden mezun olmuş katılımcılar ve Kent Konseyinden 3 kişi katıldı. Eğitimler, Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyelerinden, Doç. Dr. Ebru Aktan Acar, Öğr. Gör. Sema Kandemir, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Kadriye Tezcan Akmehmet ve Boğaziçi Üniversitesi Barış, Araştırma ve Uygulama Merkezi Üyesi Maggie Pınar, uygulamalı eğitimlerde ise Muteber Yüğnük, Erdinç Alnıak tarafından verildi.

Eğitimlerde didaktik anlatımın yanı sıra, uygulamalı eğitime de katılan her katılımcı 5 günlük eğitim süresince öğrendiklerini yansıtma imkanı buldukları kendi müzelerini tasarladılar. Ayakkabı kutusuna yapılan müzelerini diğer katılımcılar ile paylaşanlar, müzecilik kavramını kendilerince yorumladılar. Müzelerin tanıtılmasının ardından katılımcılara Güney Marmara Kalkınma Ajansı yetkilisi ve Çanakkale Kent Müzesi koordinatörü tarafından katılım belgeleri dağıtıldı. Kutlama havasında geçen son günün ardından katılımcıların tasarladığı müzeler, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde sergilenmek üzere bırakıldı. Müze ve Eğitim programına katılanların yaptıkları müzeler Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 29 Ekim 2011 tarihinden itibaren 11 Kasım 2011 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir