Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Müzenin Tarihçesi Anlatıldı

02 Aralık 2010

1 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen Çarşamba etkinliğinde kuruluşundan günümüze Kent Müzesi öyküsü kentli ile paylaşıldı.

Kent Müzesi binasının restorasyondan önceki fotoğrafları ile başlayan etkinlikte, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü Cevat İnce müzenin geçirdiği değişimi fotoğraflar üzerinden anlattı. Restorasyon, sergi kurulumu, müzenin ilk hallerinden fotoğrafların paylaşıldığı akşamda, Müzenin 6 Mart 2009 da açılışından sonraki hızlı değişimi gözler önüne serildi. Tarihi kent merkezinde bulunan Müze binasının yapılış tarihinin 1800lü yıllara uzandığını öğrenen konuklar, binanın yok edilmeden bu amaçla kullanılmasının kentli adına büyük şans olduğunu söylediler. Etkinlik sonunda gerçekleştirilen sohbette ise ?bundan sonra nasıl bir Kent Müzesi?? sorusuna önermelerde bulunuldu. Kent dışından gelenlerinde ilgi gösterdiği akşamda müzeye kentten ve kent dışından bakma fırsatı yakalandı. Sohbet sonunda Sayın Cevat İnce müzenin gelişimine dair önermelerin yıl içinde müze ile paylaşılmasını ve uygulama sürecinin kentliler ile birlikte başarılacağını belirterek aktif görevler alınması dileğinde bulundu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi?nde 5 Ocak 2011 tarihine kadar açık kalacak olan Kentten Anekdotlar sergisine paralel 8 Aralık 2010 tarihinde Çarşamba Etkinliğinde konukları “Bir Kent Müzesi Proje Deneyimi” isimli sohbet konusu ile Özlem Akı, Nuran Kaşıkçı ve Sevgi Bekar olacak. Turgut Reis İlköğretim Okulu öğretmenleri, 2009 ? 2010 öğretim yılında gerçekleştirilen Çocuk Gözüyle Kent Projesi deneyimlerini paylaşacaklar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir