Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Peynir Helvası Konuşuldu

11 Ekim 2013

09 Ekim 2013 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu olan Kenan Hüsmenoğlu’nun mazereti dolayısıyla katılamadığı sohbete katılan konuklardan bazıları sohbetin iptal edilmemesi adına konuşmayı yönlendirdi ve konukların peynir helvası üzerine anılarının paylaşımı ile sohbet şekillendi.

Konukların çocukluklarında kalan peynir helvası hikayelerini paylaştıkları sohbette, ev usulü peynir helvası detayları da paylaşıldı. Sütün bol olduğu zamanlarda tuzlanmadan peynirin kırılmasının ardından çemberde süzüldüğü sonrasında peynirin parçalandığı, kısık ateşte karıştırılarak peynirin süt kıvamına getirildiği, sonrasında irmik ya da irmik yokluğunda mısır unu ya da farklı unların eklenmesi ile sürekli karıştırılarak peynirin kıvamına kavuşturulmasının ardından şekerin ilave edildiği, şekerin ilavesi ile birlikte peynirin kendini salmasının ardından kaynatıldığı ve sonrasında peynir helvasının yapımının tamamlandığı ifade edildi. Peynir helvası yapımının çoğunlukla harman sonrası ve hıdrellez zamanlarında gerçekleştirildiği belirtildi. Peynir helvasının kent dışında tanınır olması ile birlikte höşmerim ile karıştırılmasına değinildiği ve aralarındaki olan farkların konuşulduğu sohbette, Çanakkale’nin yerel tatları tanıtma konusundaki sıkıntısına da değinildi. Peynir Helvasının hediye olarak kullanılmasının günümüze yakın bir tarihte ortaya çıktığını ifade eden konuklar kentte yaşayanların kentin değeri olarak nitelendirilen yiyeceklere olan kayıtsızlığından yakındı. Turizmin artması ile birlikte yerel tatların önem kazandığını ve açığa çıktığını paylaşan konuklar tarafından Çanakkale’ye özgü diğer tatlar da hatırlatıldı. Yemek saatine gelen sohbet, konukların anlatımları ile leziz tatların hatırlanmasının ardından peynir helvası yemek üzere sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 16 Ekim 2013 tarihi Kurban Bayramı’nın ikinci günü olması nedeniyle sohbet gerçekleştirilmeyecek. Bayramın ikinci gününden itibaren ziyarete açık oalcak müzede 23 Ekim 2013 Çarşamba saat 18.00’de ise Hasan Hüseyin Kocaeren ile “Koruk Suyu” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir