Çanakkale Kenti Seçmen Beyannamesi Yayımlandı

02 Ağustos 2013

Çanakkale Kent Konseyi Seçmen Beyannamesi Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Çanakkale Kenti Seçmen Beyannamesi” kitabı yayımlandı.

Kent ve kentli hakkını korumanın en önemli mekanizması olan Çanakkale Kent Konseyi, evrensel ve yerel yönetim değerlerini kıstas alarak, yaklaşık 5 aylık bir çalışmanın sonucunda hazırladığı “Çanakkale Kenti Seçmen Beyannamesi”ni 13 Haziran günü toplanarak Genel Kurul’da oy birliğiyle karara bağlamıştı. Çalışma gurubunun hazırladığı kitap, kentliler, ilgili yerel ve merkezi kurumlarla paylaşıldı.

YEREL YÖNETİM İÇİN ÇANAKKALE KENTİ SEÇMEN BEYANNAMESİ
Çanakkale Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi;

Yerel ve küresel çevreye saygılı, geçmişlerine ve bugünkü çeşitliliklerine değer vererek geleceğe daha az sorunlu, bilgili ve kültürlü kentler bırakabilmek için:
Yerel Yönetimin önemini ve sorumluluğunu bilerek,
Vatandaşların Yerel Yönetim işlerinin işleyiş ve yönetimine katılma hakkının uluslararası belgelerle kabul edilmiş demokratik ilkelerden biri olduğunu düşünerek,
Demokrasinin yeni taleplerini dikkate alan katılımı yüksek bir kentsel yönetişim modelini hedefleyerek,
Bu beyannameyi, Çanakkale’nin sosyal, kültürel, tarihsel, arkeolojik, coğrafi, doğal, ekolojik, tarımsal ve ekonomik değerleri ve birikimleriyle kendi özelliklerini koruyarak; hemşerilerinin bireysel özgürlüklerini, sosyal dayanışma ve barış içerisinde birlikte yaşama alışkanlığını ve kent kültürüne olan ilgisini bozmadan bir bütünsellik içerisinde geliştirerek sürdürmesi için bir çağrı olarak sunuyoruz.
Bu Beyanname, kentimizin bugünkü ve gelecekteki olası sorunlar ile baş edebilmesini olanaklı kılacak bir dizi ortak ilkeyi, yeni bir ortak yaşam tarzı ve kent yaşamına yeni bir yaklaşımı önermektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir