“Çanakkale Kentinde Yaşamak ve Kırsalda Masal Aramak” Üzerine…

21 Mart 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde ÇAYEK ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ortaklığında gerçekleştirilen Masal üzerine söyleşiler devam ediyor. 19 Mart 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Çanakkale Kentinde Yaşamak ve Kırsalda Masal Aramak” sohbet konusu ile Ömer Gözükızıl oldu.

30 yıldır masal derlemeciliği yaptığını söyleyen Gözükızıl, kırsal toplumlarda masal derlemeleri sırasında kırsaldaki kişilerin kentlilere olan yaklaşımlara değindi. Kırsalda masal arayışlarında kentli olarak onların konuştuğu dili anlayamadığın sürece kendilerini açmayacaklarını, kırsal toplumlardaki yaşayışların benzerlik gösterdiğini, bir yaklaşımı anlayabildikten sonra aynı tavırlarla karşılaşma olasılığının yüksek olduğunu ifade etti. Gözükızıl, iyi masal anlatıcısının kendisini masala empoze edebildiğini, günlük olayları masala yedirebildiğini söylerken amatör masal anlatıcılarında ise duyulan masalı birebir anlatma telaşı olduğunu söyledi. Masalın derlendiği yerin coğrafyasını ve kültürü iyi bilinmezse masalda yer alan motifleri yanlış yorumlanabileceğine vurgu yaptı. Ömer Gözükızıl, derlediği masallarda masal sonlarını da ayrı bir başlık altında değerlendi. Alışılageldik masal sonlarının yanı sıra ender rastlanan masal sonlarını da konuklar ile paylaştı. Masal sonlarının anlatıcı kişinin masala ne kadar hakim olduğuna ya da kendisini ne kadar iyi anlatıcı olarak bulduğuna bağlı olarak değiştiğini söyledi. Her masalın her anlatımında bir farklılık olabileceğini, farklı anlatımlardan tip analizi yapılabileceğini söyledi. Gözükızıl, derlediği masallar arasındaki anlatımın sunumun etkileyen faktörleri de konuklar ile paylaştı. Sohbet, sohbete katılan konukların da masallara dair görüşlerinin paylaşılması ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 26 Mart 2014 Çarşamba saat 18.00’da Şevket Ağan ile “Cevatpaşa Mahallesi” üzerine bir sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir