“Çanakkale” Kitabı, Mutlaka Okunacaklar Listesinde…

Şebnem Göksel
19/06/2015
19 Haziran 2015

İngiliz basınının önemli isimlerinden biri olan Telegraph Gazetesi, 2015 yılında günümüze kadar yayınlanan romanlar, hatıralar ve tarih kitapları arasında Alan Moorehead’ın Arum tarafından yayınlanan 400 sayfalık “Çanakkale” kitabına “mutlaka okunmalı” dedi.
Telegraph Gazetesi, “Çanakkale” kitabı için “Atatürk’ün savaş günlüğünü dahil ihtilafın iki tarafından birincil materyal içeren canlı bir anlatım” sözlerini kullanırken savaşa bir subay olarak katılan Atatürk’ün daha sonra Cumhurbaşkanı olduğuna da vurgu yapıyor.

Kitap Hakkında

1970 yılında yayımlanan Gallipoli adlı kitap, türkçeye Çanakkale Geçilmez adıyla çevrildi.Kitap özeti:

Çanakkale Savaşı’nın amacı, Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u geçirerek Batı Cephesi’nin çamurlu mevzilerindeki kilidi açmak, Osmanlı İmparatorluğu’nu savaş dışına iterek, Alman cephesinde savaşan Ruslara yiyecek ve cephane sağlamaktı. Ancak sonuç, çok pahalıya mal olan bir yenilgi olacaktı.Alan Moorehead, özel mektuplar ve notlar kadar resmi kayıtlardan da yararlanarak, korkunç sonuçlar doğuran tereddütleri ve kaçırılan fırsatlarıyla Gelibolu dramını karşı tarafın gözüyle ele alıyor ve bütün yönleriyle yeniden canlandırıyor; birkaç dönümlük bir kıyıya ve sarp yamaçlara sıkışarak top ateşi altında kalan İngiliz ve Anzak askerlerinin çaresizliğini anlatıyor. Moorehead’in savaşa bu insanca yaklaşımı 1. Duff Cooper Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü ve Gelibolu filmine esin kaynağı oldu. Çanakkale Savaşı’na farklı bir cepheden bakmak isteyenler için…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir