Çanakkale Kitap Fuarı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde Açıldı

05 Nisan 2015

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Çanakkale Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı. Ana teması Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı olan Çanakkale Kitap Fuarı’nın bu yıl onur konuğu ülke Kosova oldu.

4-12 Nisan tarihleri arasında devam edecek olan fuar, 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinin kitaplarının sergilendiği fuara kitapseverlerin ulaşımı için İskele Meydanı ve eski Otogardan ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ne düzenli aralıklarla otobüs kalkacak.

Uluslararası Çanakkale Kitap Fuarı’nın ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İçdaş Salonu’ndaki açılış törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, Kosova eski Kültür Bakanı Osman Baymak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, ÇTSO yöneticileri ve Çanakkale protokolü katıldılar.

Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, yaptığı açılış konuşmasında, teknolojik gelişmeler ve bilgisayar çağı nedeniyle okumayı sevmeyen bir toplum haline geldiğimizi belirterek kitap okumanın teşvik edilmesi ve okullarda çocuklara niçin ve nasıl okumalarının öğretilmesi gerektiğini ifade etti. Okumanın toplumsal kalkınmanın kapılarını açtığını belirten Yıldızer, “Kitaplar aydınlanmanın ışığıdır. Okuyan insan düşünür ve düşünen insan da sürekli ortaya yeni bir şeyler koyar. Okumak için her zaman uygun bir zaman dilimi vardır” diye konuştu.

Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, ayrıca, Kitap Fuarı için kapılarını açan ÇTSO’ya ve yönetimine teşekkür etti.
Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş da konuşmasında, bilgi için kitabın ve okumanın vazgeçilmezliğine değinerek, “Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin asıl olan kitaptır. Gelişmiş bir toplum olmak istiyorsak, yapacağız şey çok basit; çocuklara okumayı sevdirmek. Bugün sizlere bir önerim var: Bugün buradan bir çocuk kitabı alalım ve sokakta hiç tanımadığımız bir çocuğa hediye edelim” dedi.

Kosova eski Kültür Bakanı ve Balkan Aydınları ve Yazarları Birliği Başkanı Osman Baymak da kitap fuarlarının kent ve ulusal kültüre katkılarının çok önemli olduğunu belirterek, “Balkanlardan bir kardeşiniz olarak yapılan bu etkinliğin tarihsel anlamını ve önemini bildiğim için sürekliliğini temenni ediyorum” dedi.

Toplantının sonunda, Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, Çanakkale Vali Yardımcısı Yıldızer, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Karakaş’a dünyanın en küçük okunabilir kitabını hediye etti ve konuk ülkelerden yazar ve sanatçıların katılımıyla toplu fotoğraf çektirildi.

Açılış töreninin ardından, hep birlikte 10 Balkan ülkesi sanatçılarının tablolarından oluşan resim sergisi ile Çanakkale Savaşı materyallerinden oluşan sergi gezildi. Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, daha sonra Kitap Fuarı’ndaki standları ve yazarları tek tek ziyaret ederek sohbet etti ve kitap alışverişi yaptı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir