Çanakkale – Limni Deniz Otobüsü Seferleri 24 Haziran’da Başlıyor

08 Haziran 2010

Yunanistan’ın Limni Adası ile Çanakkale arasında gerçekleştirilecek deniz otobüsü seferleri 24 Haziran’da başlayacak.

Yeni uygulamaya başlanacak deniz otobüsü seferleri ile ilgili açıklamalarda bulunan GESTAŞ A.Ş’nin Genel Müdürü Hasan Yürükçü, yapılan yönetim kurulu toplantısında fiyatlarla sefer günlerinin belirlendiğini belirterek, ?Seferlerimiz 24 Haziran tarihinde Kepez Limanı ile Limni Adası’ndaki Myrina Limanı arasında başlayacak. ?Conkbayırı? deniz otobüsü ile gerçekleştirilecek seferlerimiz perşembe, cuma ve cumartesi günleri yapılacak. Buna göre deniz otobüsümüz perşembe günü saat 19.00’da Kepez Limanı?ndan hareket edecek. Cuma günü de 07.00’de Myrina Limanı’ndan yola çıkacak deniz otobüsü, saat 19.00’da Kepez’den Limni’ye dönüş yapacak. Cumartesi günleri de saat 07.00’de Myrina’dan Çanakkale’ye hareket edilecek. Eylül ayına kadar bu seferler bu şekilde sürecek? dedi.

Yapılan yönetim kurulu toplantısında bilet fiyatlarının da belirlendiğini belirten Hasan Yürükçü, ?Sefer ücretlerimiz tek yön 50 avro, gidiş dönüş ücret ise 80 avro olarak belirlendi. 0 -7 yaş yolculardan ise ücret alınmayacağı gibi gruplara da özel kampanya fiyatları uygulanacak. Seferlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunlu olacak. Yunanistan ve AB ülkelerinden gelenler ise vizesiz geçiş yapabilecek? dedi.
Hasan Yürükçü, günübirlik gezilerde vizesiz uygulama konusunda Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalar yaptığını da belirterek, bu konudaki anlaşmaların ardından vize sorununun da ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.

Çanakkale – Limni Deniz Otobüsü Seferleri Protokolü İmzalandı

Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş’nin Yunanistan’ın Limni Adası ile deniz otobüsü seferlerine başlamasının yolunu açan protokol, törenle imzalandı.

Çanakkale’de İl Özel İdare toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreni öncesi GESTAŞ A.Ş. ile ilgili kısa bir tanıtım filmi gösterildi. Ardından ise GESTAŞ Genel Müdürü Hasan Yürükçü, Limni adası ve Çanakkale arasında gerçekleştirilecek seferlerle ilgili bilgi verdi. Yürükçü, uzun süren çalışmaların ardından böyle bir girişimde bulunduklarını belirterek, “Bu konuda karşılıklı limanlarda teknik incelemeler yapılarak denizcilik otoriteleri ve Limni’deki Belediye Başkanları ile yapılan görüşmeler neticesinde, GESTAŞ’ın Türk bayrağını Kuzey Ege’de, uluslararası sularda da dalgalandırabileceği kanaatine vardık. İlk aşamada haftada 3 gün olacak şekilde sefer programı belirlendi. “Conkbayırı” deniz otobüsü ile gerçekleştirilecek olan 75 millik seyir süresinin 2 saat 30 dakika sürmesi planlanıyor. Conkbayırı deniz otobüsümüzün uluslararası sefere hazır olabilmesi için gerekli teçhizat ve sertifikaların tamamlanması noktasında bütün hazırlıklar bitti.” dedi.

Çanakkale Calisi Abdülkadir Atalık da imza töreni öncesi yaptığı açıklamada yapılan protokolün önemine değinerek, “Ege Denizi’nde, Akdeniz’de Yunan adaları ile deniz ulaşımında önemli yol alınmasına rağmen biz bir adım geride kalmıştık. Bu amaçla Limni Adası’ndaki yetkililerle temas kurunca çok sıcak ilgi gördük. Çanakkale ile Limni Adası arasında deniz ulaşımının sağlanması konusunda da böylece önemli bir aşamaya gelmiş olduk. Bu sayede iki halkın ticari, kültürel iş birliği ile turizmin gelişmesi açısından Limni ve Çanakkale için çok önemli bir altyapıyı sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Limni Valisi Pavlos G.Vogıatsız da yaptığı konuşmada Çanakkale’de gerçekleştirilen imza töreninin tarihi bir özelliğinin olduğunu belirterek, “Politika ile uğraştığım ilk yıllardan beri Türk-Yunan ilişkilerine katkı sağlamak için büyük çaba sarf ettim. Karşınızda yaklaşık olarak 20 yıllık siyasi hayatını her iki halkın kaynaşması için çaba sarf eden bir insan görüyorsunuz. 15 yıl kadar önce bütün bunları başarmak çok kolay değildi. Ancak bugün bunu başarmak çok kolay. Bütün yıllar boyunca bu ilişkilerin gelişmesi için mücadele ettim. Bu konuda Türklerle resmi kardeşliği yapan ilk kişi benim. Kaybettiğimiz dostluğu yeniden kazanmanın mutluğunu yaşıyoruz. Ben her zaman Türk ve Yunan halkının karşılıklı konuşmasından yanayım. Komşunla iletişim kuramamak ve bunun için avukatlar aramak bana çok zor geliyor. Bunu aşmalıyız. Şu anda iki ülke arasındaki ilişkiler son derece güzel. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti bu ilişkileri çok iyi hale getirdi. Limni ile Çanakkale arasındaki deniz otobüsü seferlerinin her iki ülkeye de büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” ifadelerini kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından ise protokol imzalandı. Tören karşılıklı hediyelerin verilmesi ile sona erdi. Seferler, Kepez Limanı ile Limni Adası’nın Mirine Limanı arasında gerçekleştirilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir