Çanakkale Markaları, Sektörün Devleri ile Buluştu

11 Mayıs 2015

Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale’nin markalaşması için yapmış olduğu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Ev dışı Tüketim Tedarikçileri derneği yönetim kurulu olağan toplantısının yapıldığı Çanakkale Ticaret Borsası’nda; Çanakkale markaları, sektörün en iyileri ve Borsa üyeleri bir araya geldi. ETÜDER Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı olan Kaya Üzen burada yaptığı konuşmada, Çanakkale markalarının yerel mağazalarda yer almasını umduklarını belirterek: “Ev dışı Tüketim Tedarikçileri derneği üyelerine borsada ev sahipliği yapmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirerek, Çanakkale Tarımda marka bir il. Çanakkale 106 farklı tarımsal ürün deseni ile çok zengin ve tarımsal ihracata konu ürünler bakımından şanslı sayılabilecek illerden biridir. İlimizde üretimi yapılan 38 bitkisel ürün üretim miktarı bakımından ülkemizde ilk 10 sırada yer almaktadır. Çanakkale Ticaret Borsası olarak ilimiz ürünlerinin markalaşmaları için çalışmaktayız. Bugün size Ezine peynirimizden, Gelibolu sardalyamıza, Biga tatlımızdan, Balımıza, Bayramiç helvamıza, zeytin ve zeytinyağımıza kadar tüm ürünlerimiz ve markalarımızı tanıtmak istiyoruz. ETÜDER üyelerimizin arasında G2M gibi, Ülker gibi, Şok gibi yerel marketler zincirlerinin yönetim kurulu başkanları bulunmakta. Çanakkale markalarımızın yerel mağazalarınızda yer almalarını arzu ediyoruz” dedi.

ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz ise “Temposu her geçen gün artan yaşam, bizleri de aynı ölçüde hızlı olmaya itiyor. İş hayatı, sosyal yaşam, paylaşımlar birbiri ardına sıralanıyor ve tüm bu devinim içinde tüketim alışkanlıklarımız da değişiyor. Uzun yemek ve kahve araları yerini kısa molalara, daha hızlı tüketim modellerine bırakıyor. Kadınların iş hayatında daha çok yer bulması, mesai kavramının sınırlarının gittikçe silikleşmesi, sosyal hayatın zenginleşmesi, toplumu ev dışı tüketime yöneltiyor. Türkiye’de son yıllarda sektörün hızla büyüdüğünü ve yaklaşık olarak 70 milyar TL’ye ulaştığını bildiren Şahinöz Türk toplumu geleneksel değerlerine bağlı, sofra kültürünü değişen yaşam tarzlarına entegre eden bir toplum. Fakat bu sofra kültürü ve annelerimizden bize yadigar alışkanlıklarımız, çoğu zaman hızlı yaşamın getirdiği tüketim alışkanlıkları ile çakışır. Yemeklerimizde annelerimizin günlerce emek verdiği salçanın tadını arar, balkonlarda damlarda kurutulan sebzelerin kokusunu bekler ve bu muhteşem tatlarla hazırlanmış yemeklerimizi bembeyaz masa örtüleri üzerine hazırlanmış sofralarda ayna gibi kaşık ve çatallarla yemek isteriz. Çünkü en iyi yemek kendi yaptığımız yemektir, en temiz mutfak kendi mutfağımızdır. Dolayısıyla dışarıda da bu şartları sağlamak ve “evimizdeki gibi” yemek, evimizdeki gibi temizlik ararız. İşte tam da bu noktada ETÜDER üyesi firmalar, tüm bu beklentilerin cevabı oluyor” dedi. Çanakkale yerel ürünlerini çok beğendiğini ifade eden Başkan Melih Şahinöz önemli olan sürdürülebilirliğin sağlanması olduğunu ifade etti.

Başkan Üzen, son olarak üreticilerin perakendeciler tarafından anlaşılabilmesi, üretim süreçlerinin ve koşullarının tüketiciye doğru aktarılabilmesi açısında çok yönlü faydalar sağlayan bir organizasyona imza attıklarını ifade etti. Üzen “Bu organizasyonlar ile sektörümüzün ihtiyaç duyduğu birliktelik ve iletişim ihtiyacını karşılıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Toplantıya katılan Çanakkale markalarından Tahsildaroğlu, Kale Gıda, İlyada Zeytinyağları, Damlıca zeytinyağları, Mavras Zeytinyağları, Bilgem Gıda, Ercan Uysal, Kepez meyvecilik, Peymar Gıda, Meydere, Karpuzoğlu gıda, Tatlan helva, Arı yetiştiricileri birliği,Aygül Kemerli gibi firma sahipleri tek tek kendilerini tanıtarak ürünleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdiler.

Toplantı sonrası ETÜDER’in, borsaya yapmış olduğu ziyaret anısına kendilerine plaket takdimi yapıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir