Çanakkale Oda ve Borsaları Müşterek Toplantısı Yapıldı

25 Mart 2015

Çanakkale ili oda ve borsaları müşterek toplantısı Çanakkale Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıya Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özen, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay, Çanakkale İli Oda ve Borsaları Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanları, Meclis üyeleri, Genel Sekreterleri,Çanakkale İli Oda-Borsaları Akademik Danışmanı Yrd. Doç.Dr. Yavuz Yıldırım ve basın mensupları katıldı.

Oturum başkanlığını Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen’in yaptığı toplantının açılış bölümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin hatırasına saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, dört ayda bir yapılması gereken ortak toplantıların Çanakkale’nin ortak sorunlarını incelemek, temsilcilerinin görüşlerini belirlemek ve çareler aramak amacıyla yapıldığını belirterek, gündemin ilk ve ana gündem maddesi olan ve 8 Nisan’da Ankara’da TOBB’un ev sahipliğinde T.C.Başbakanı Ahmet Davudoğlu’nun teşrifleriyle gerçekleştirilecek olan VIII. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda dile getirilmek üzere Çanakkale’nin ticaret ve sanayisinin önündeki üç temel sorunun ve bu sorunları aktarmak üzere sözcülük görevi yapacak temsilcinin belirlenmesine geçildi.

Oturum başkanı Kaya Üzen tarafından başkanlara ve toplantıda hazır bulunan meclis ve yönetim kurulu üyelerine söz verilerek Ankara’da en üst düzeyde gündeme getirilmek üzere Çanakkale’nin en temel sorunları ve ihtiyaçlarının neler olduğu konusundaki fikir ve düşüncelere soruldu. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Çanakkale’nin sorunlarını VIII. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda dile getirmek üzere sözcü olarak Çanakkale TSO Başkanı Bülend Engin’in seçilmesine oy birliği ile karar verildi.

Şurada Başbakana arz edilmek üzere belirlenen temel sorun ve ihtiyaç alanları da şu şekilde belirlendi:

1-ULAŞIM ve TURİZM: Çanakkale’nin kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımı yetersizdir. Duble yolların tamamlanması, hava ulaşımında istikrarın sağlanması, demiryolunun Çanakkale’ye kadar getirilmesi, Çanakkale yat limanı, Çanakkale kruvaziyer iskelesi, Lâpseki yat limanı ve balıkçı barınağı, Gelibolu limanı, Karabiga limanı. Havaalanının taşınarak mania sorununun ortadan kaldırılması ve yatırımcıların önünün açılması.
2- EĞİTİM: 21 Kasım 2012’de protokolü imzalanmış bulunan TOBB ETÜ’ye bağlı iki fakültenin Çanakkale’ye kazandırılması.
3- SANAYİ: Mevcut OSB’lerin geliştirilmesi, Ezine gıda ihtisas OSB (Ezine süt ve süt ürünlerinin ihracat kapasitesinin artırılması), Çan karma OSB.

Sektörel teşvik toplantısının son gündem maddesinde de Mayıs ayı içerisinde Ankara’da yapılacak TOBB 71.Genel Kurulunda açılacak Çanakkale yöresel ürünler standı konusu görüşüldü ve TOBB genel kurulunda tüm oda/borsaların katılımı ile Çanakkale’yi 100’ncü yıla yaraşır bir şekilde temsil ve tanıtmak üzere ortak stant açılmasına karar verildi.

Toplantının son bölümünde ayrıca Çanakkale TSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan’ın teklifi üzerine Çanakkale odaları ve borsalarının meclis üyelerinin ve ailelerinin katılımı ile Çanakkale Şehitlikleri’nde bir anma ve buluşma günü tertip edilmesi kabul edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir