Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli?

11 Temmuz 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner üniversite tercihlerini yapmaya hazırlanan öğrenciler için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni anlattı:

Neden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi?

“Üniversite bina, taş, toprak, laboratuvar veya kütüphane değildir. Üniversite öncelikle insandır. Bilim yapan ve bildiklerini öğrencilerine aktaran bilim insanlarının olduğu yere üniversite denir. Bu bağlamda bizim için sınavlar, binalar veya kampüsler detaydır. Esas olan insandır.
Bu açıdan bakıldığında öğrencilerimiz bizlerin var olma sebebidir. Bu nedenle bazı kötü örneklerin aksine onları işin küçük kısmı görmemiz, onlara yeterli zamanı ayırmamamız düşünülemez. Onların başarısı bizlerin başarısıdır. Bu nedenle hem Üniversitede, hem de mezun olduktan sonra başarılı olabilmeleri için özel bir çaba göstermekteyiz.

Özgürlükçü Üniversite

Bizim en büyük farkımız öğrenci ve öğretim üyesi için özgürlüğün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde zirvede olmasıdır.
Çanakkale insanı öğrenci ve bilim insanlarına karşı metropollerde ve taşrada bulamayacağınız derin bir hoşgörüye sahiptir. Ne giyerseniz giyin, nasıl görünürseniz görünün… Fikriniz, siyasi duruşunuz ne olursa olsun. Çanakkale buna hoşgörüyle bakar, hatta bunları görmez bile. Gecenin herhangi bir vaktinde kız öğrencilerimiz tek başlarına dahi olsalar evlerine dönebilirler. Şehirde asayiş olayları belki de Türkiye’nin en düşük seviyesindedir. Çanakkale sosyal faaliyetleri yüksek olmasına rağmen huzurlu bir şehirdir. Çanakkale halkı tabiri caizse Üniversite öğrencileri ve çalışanları üzerinde mahalle baskısı kurmaz, kurmamaktadır.
Aynı şekilde bizler de Üniversite yönetimi olarak Üniversite’yi binlerce farklı çiçeğin özgürce açtığı yer olarak görüyoruz. Farkları törpülemekten ziyade kendilerini ifade etmelerine uygun bir ortam sağlıyoruz. Kısacası Çanakkale üniversiteler içinde en özgürlükçü üniversitelerin başında geliyor diyebilirim. Şiddete bulaşmadığı sürece, kimseye hakaret edilmediği sürece Üniversitemiz öğrencileri her türlü görüşü dile getirebilmektedir. Üniversitemiz öğrencilerinin veya çalışanlarının kılık kıyafet veya fiziksel görünüşlerini ana işi saymamakta, onları yetişkin, Türkiye’ye örnek olacak bireyler olarak görmekte ve her türlü tercihlerine saygı duymaktadır.

En Güzel Üniversite

Çanakkale bilim, sanat, spor ve eğitim yapmak için olağanüstü bir yerdir. İstanbul’un bozulmamış hali gibi… İçinden deniz geçen iki kentimizden biri…
Ana kampüslerimiz orman ve yeşillikler içinde.
Denize nazır bu kampüsler Çanakkale Savaşları alanının hemen karşısında. Aynı şekilde Truva antik kentine ve diğer antik kentlere çok yakınız.
Her mevsim pırıl pırıl bir hava, tarih ile iç içe geçmiş harika bir doğa, nitelikli Üniversite eğitimine ek olarak keyifli bir 4 yıl da vadediyor.
Üniversitemizin Dardanos Kampüsü çeşitli spor faaliyetleri için harika bir yerdir. Futbol sahası, tenis kortu, basketbol ve diğer spor aktiviteleri için salon ve alanlara ek olarak Dardanos Kampüsümüzün plajı sörf ve yüzme sporları için idealdir. Rüzgarın her mevsim güçlü olması sayesinde California sahillerini aratmayacak sörf sahneleri Üniversitemizde sıklıkla gözlenmektedir. Aynı zamanda tarihi bir orman şehri de olan Dardanos Kampüsü uzun yürüyüşler için de idealdir.

Uluslararası Bir Üniversite

Tüm bunlara ilaveten Çanakkale uluslararası bir şehir. Kente ilgi Avustralya’dan Avrupa’ya dünyanın dört bir yanından yılın her mevsiminde canlıdır. Üniversitenin çeşitli bölümlerinde farklı ülkelerden öğrenciler okumakta, çok sayıda diğer ülke vatandaşı öğretim üyesi de Üniversite’nin akademik kadrolarında görev almaktadır. Örneğin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Japon dili öğretiminde Türkiye’nin en iyilerindendir ve bununla gurur duyar.
Üniversite yıl boyunca çok sayıda konferans ve kongreye ev sahipliği yapar. Bu toplantılara yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanı ve tanınmış kişi katılır. Böylece öğrenci ve öğretim elemanı kadromuz yeni bilgiler ile kendilerini yenilemek fırsatını yakalarlar.
Böylesine müthiş avantajlara, 1.578 nitelikli akademik personeli, 13 fakülte, 4 enstitü, 8 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu, 27 araştırma ve uygulama merkezi, 1 araştırma ve uygulama hastanesi ile güçlü bir üniversite altyapısını eklediğinizde karşınıza Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri çıkar. Örneğin iyi bir uzay fizikçisi olmak isterseniz diğer üniversitelerde bulamayacağınız Türkiye’nin en büyük teleskoplarından biri Üniversitemizin Ulupınar Gözlemevi’ndedir. Burada yıldızlardan gezegenlere pek çok gök olayı çok zengin bir uzay izleme parkı sayesinde takip edilmektedir. Aynı şekilde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ziraat’e, Su Ürünleri’nden Mühendislik Fakültesi’ne kadar bu tür istisnai araştırma ve uygulama olanaklarını bulabileceğiniz nadir üniversitelerimizdendir. Tıpkı 40.000’e yaklaşan mevcut öğrencilerimiz gibi bu yıl da bizi tercih edenlerin bundan pişmanlık duymayacaklarını düşünüyoruz.

Hedef En İyisi Olabilmek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde iddialı bir akademik ve idari kadro vardır. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeye azmettiğimiz atılımlar ile önce Türkiye’nin, ardından da dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde en tepede olmaya kararlıyız. Hedefimiz kısa sürede Çanakkale’yi bir ?üniversite kenti’ (college town), yani hayatın üniversite etrafında şekillendiği bir şehir haline getirebilmek. Bu yolda hızla ilerleyen Üniversitemiz ailesinden sizleri de yanımızda görmek bizleri fazlasıyla mutlu edecektir.

Şehitler Diyarı

Çanakkale’yi özel kılan belki de en önemli özelliği Çanakkale Savaşları’na şahitlik etmiş bir mekan oluşudur. Üniversite ana kampüsü savaş alanlarının hemen karşısındadır. Her gün savaşların yaşandığı boğazı ve kara savaşlarının yaşandığı karşı tepeleri görerek dersinize başlarsınız. Tarihin en önemli olaylarının yaşandığı yerlerde olmak şüphesiz başlı başına büyük bir ders ve tecrübedir. Bu nedenle bizler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunlarının sadece bu mekanı yaşamaktan dolayı ilave bir diplomayı hak ettiğine inanırız.

Atalarımız geçmişte bu ülke için büyük fedakarlıklar yapmış, canlarını bu ülke için armağan etmişlerdir. Onların kanları Çanakkale’nin her bir karışını kutsal hale getirmiştir. İşte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu bilinç içerisinde ülkesi için gerekirse canını verebilecek, gerekirse bu vatan için ölebilecek öğrenciler yetiştirir. Fakat bundan daha önemlisi Üniversitemiz bu ülke için yaşayacak, onu yaşatacak mezunlar vermenin derdindedir. Hayatın her gün çetin savaşlarla dolu olduğunun farkında olarak fizikten kimyaya, tarihten iktisata tüm bölümlerde Türkiye’nin yeni yeni Çanakkale Savaşları vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni dünya düzeninde asıl savaşlar bilim ve bilgi alanında veriliyor. Bilgiye hükmeden dünyaya da hükmediyor. Beyinlerimiz, gelecek nesillerimiz işgal edilmesin istiyorsak Çanakkale ruhuna bilim ve eğitimde de ihtiyacımız var. Çanakkale ruhunu soluyacağınız en iyi üniversite ise elbette Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi.
Değerli Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci adayları, sizleri aramızda görmek bizleri fazlasıyla mutlu eder. Türkiye’nin, belki de dünyanın en güzel üniversitesinde, ülkemizin en özgürlükçü üniversitelerinden birinde geleceği inşaa edecek kadroyu kurarken bizlerle olmanızı canı gönülden dileriz.
Sevgi ve saygılarımla”
Prof. Dr. Sedat Laçiner
Rektör

BURSLAR
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından öğrencilere Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı(ESBAV) tarafından çeşitli burslar verilmektedir. Ekonomik sıkıntısı bulunan öğrencilerin yanı sıra yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniversitemizi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Ayrıca ilimizde bulunan birtakım kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından da öğrencilerimize burs hizmetleri sunulmaktadır. Öte yandan belirlenen kriterlere uygun olan öğrencilerde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından verilen hizmet karşılığı burs olanaklarından da yararlanabilmektedirler. Vakfımız ayrıca dönem içerisinde ihtiyacı olan öğrencilerimize 1 defalık maddi yardım yapmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için
0286 218 00 18 numarayı telefondan Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi
0286 213 62 83 numaralı telefondan Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı
0286 217 41 80 numaralı telefondan Terzioğlu Vakfı
0286 218 06 11 numarayı telefondan Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden bilgi alınabilir.
0286 212 93 77 Yurt Telefon.

Eğitim Birimleri

ENSTİTÜLER
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

FAKÜLTELER
Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Çanakkale İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Turizm Fakültesi
Tıp Fakültesi
Ziraat Fakültesi

YÜKSEKOKULLAR
Beden Eğitimi ve Spor Y.O.
Biga Uygulamalı Bilimler Y.O.
Çan Uygulamalı Bilimler Y.O.
Çanakkale Uygulamalı Bilimler Y.O.
Devlet Konservatuarı
Gökçeada Uygulamalı Bilimler Y.O.
Çanakkale Sağlık Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Ayvacık Meslek Yüksekokulu
Bayramiç Meslek Yüksekokulu
Biga Meslek Yüksekokulu
Çan Meslek Yüksekokulu
Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu
Ezine Meslek Yüksekokulu
Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksekokulu
Gökçeada Meslek Yüksekokulu
Lapseki Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu
Yenice Meslek Yüksekokulu

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir