Çanakkale Savaşı’nda Kullanılan Uçakların Fotoğraflarına Büyük İlgi

Çanakkale Savaşı’nda Kullanılan Uçakların Fotoğraflarına Büyük İlgi
08 Ocak 2010

Çanakkale Savaşı’nda kullanılan uçaklarla ilgili çok sayıda fotoğraf ilk kez Çanakkale’de sergilendi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Havacılık Tarihi Öğretim Görevlisi Bülent Yılmazer, Çanakkale Barosu ve Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi iş birliğiyle düzenlenen programda, “Çanakkale Savaşı’nın Bilinmeyen Cephesi: Hava Savaşları” konulu fotoğraf sergisi açtı. Yılmazer, “Sergimiz 1. Dünya Savaşı yıllarında 1915’den 1918’e kadar Çanakkale’deki tayyare bölüklerinde Osmanlı ordusunun emrinde görev yapan Alman bir pilota ait fotoğraf albümünden çıkan özgün fotoğraflardan oluşuyor. Burada kendisine ait fotoğraf albümünde 500’ün üzerinde Çanakkale’nin hemen hemen hiç bilinmeyen, hatta unutulmuş olduğunu söyleyebileceğimiz hava savaşları ile ilgili belgeler ve fotoğraflar bulunuyor. Çanakkale’nin kara ve deniz savaşları ile ilgili birçok yayın ve belge olmasına rağmen, hava savaşları maalesef unutulmuştur. Bu sergide biz Çanakkale’de ilk defa bu zenginlikte hava savaşları konusundaki fotoğrafları sergiliyoruz” dedi.

Sergide 50 orijinal fotoğrafın bulunduğunu anlatan Bülent Yılmazer, “Bu fotoğrafların büyük bir kısmı daha önce yayınlanmadı. Sadece 2005 yılında benim yazdığım hava savaşları ile ilgili kitapta yayınlanmış fotoğraflar bunlar. Çanakkale’de görev yapan Alman havacı subayın albümündeki 500 fotoğrafın ayıklanmış kısmını sergi mekanının aldığı kadar sergilemek istedik. Fotoğraflar içinde çok enteresanlar da var. Örneğin havacılık denince hemen akla pilot ve uçak gelir. Ancak Çanakkale Savaşı’nda makinistler olağanüstü işler yapmış. O günkü imkansızlıklar içinde, makineli tüfeği olmayan uçaklara karacıların makineli tüfeklerini monte etmişler” diye konuştu.

Hava savaşları ile ilgili yanlış bilgilendirme olduğunu ileri süren Yılmazer, “Çanakkale’de sadece 3 uçağımız olduğu, havacılığın harekata etkisinin küçük olduğu şeklinde bir inanış vardı. Ancak bu doğru değil. O güne ait fotoğraflarda bugünkü adı Sütlüce olan yerde 5 tane birden uçağımızın göreve hazır halde olduğunu görüyoruz. Çanakkale cephesinde öyle zaman olmuştur ki, 20 tane uçağımız faaliyet göstermiştir” dedi.
Çanakkale’de İbrahim Bodur Girişimcilik Merkezi’ndeki sergi, 15 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir