Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümünde Mini Olimpiyat Düzenlenecek

13 Temmuz 2010

Çanakkale Savaşı’nın 95. yıldönümünde ilk defa düzenlenen, Türk ve Anzak hentbol millî takımlarının yer aldığı üçlü turnuvanın, 100. yılda mini bir olimpiyata dönüşmesi için çalışma başlatan organizatörler, il protokolünü ziyaret etti.

İlk olarak Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık’ı makamında ziyaret eden Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüpoğlu, turnuvada emeği geçenlere teşekkür etmek ve gelecek yıki organizasyon için fikir alışverişi yapmak istediklerini söyledi. Üçlü turnuvanın yoğun ilgi gördüğünü ve ulusal basında yankı uyandırdığını hatırlatan Eyüpoğlu, ‘2010 yılında hentbol branşıyla Anzak ülkeleri olan Avustralya ve Yeni Zelanda’da büyük ilgi çeken turnuva, önümüzdeki yıl yedi branşa daha yayılıyor. 2011 yılındaki turnuva, çok daha geniş kapsamlı olacak. 2015’teki mini olimpiyata giden yolda tesisleşme çalışmalarına bu sene başlanıyor. Sadece bu üç ülke millî takımları arasında yapılacak turnuvalara, Avrupa’dan hiçbir ülke alınmayacak. Turnuva dostluk ilkesini ön planda tutmasına rağmen maçlar son derece çekişmeli ve kazanmaya yönelik olacak.’ dedi.

Vali Atalık ise üçlü turnuvanın Çanakkale Savaşları anma yıldönümüne renk kattığını, bu sebeple gelenek haline getirilmesinin ülkeler arasında dostluğu daha da pekiştireceğini belirtti.

Hentbol Federasyonu Başkanı Eyüpoğlu, beraberindeki Genel Koordinatör Tarkan Batgün ile Medya ve Kominikasyon Sorumlusu Çigdem Aydoğdu, daha sonra sırasıyla Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Altunay ve Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Andrew Koç Mcdonald’ı da ziyaret etti.

[Kaynak: Turk.net]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir