Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği Kuruldu

30 Ekim 2014

Sivil toplum örgütlerinin öneminin giderek arttığı günümüzde Çanakkale’de, Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği kuruldu. Derneğin amblemi Çanakkale Savaşları sonrasında subay ve erlere verilen harp madalyası. Derneğin başkanlığını araştırmacı yazar Emekli Öğretim Görevlisi Kenan Çelik üstleniyor.

Çanakkale savaşları konusunda araştırmacı ve yazarların bir araya gelerek kurduğu dernekte kurucu üyeler arasında Şahin Aldoğan, Muzaffer Albayrak, Tuncay Yılmazer, Çanakkale Kahramanı Halis Ataksor’un torunu Serdar Ataksor, Seyit Ahmet Sılay, Emekli Albay Mustafa Haluk Çağlar, Ahmet Yurttakal, İsmail Sabah, Mustafa Onur Yurdal, Bayram Akgün gibi isimler bulunuyor.

Dernek Başkanı Kenan Çelik derneğin kuruluşu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

Ülkemizde Çanakkale Savaşları konusuyla ilgilenen birçok sivil toplum kuruluşu var. Bizim derneğimiz bu alanda farklı bir pencere açacak, ciddi ve önemli etkinlikler planlamaktayız. Kurucularımızla ve yeni üyelerimizle birlikte güçlü bir kadroyla Çanakkale camiasında farklılık oluşturmayı, özellikle harp tarihi konusunda otorite bir dernek olmayı hedefliyoruz. Çanakkale Muharebelerinin yanı sıra Birinci Dünya Harbi’ne dair yapılan çalışmalarımız da olacak. Yapacağımız faaliyetleri ulusal ve uluslararası platformda gerçekleştireceğiz. Çanakkale’ye ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyoruz.


Dernek ilk etkinliğini 3 Kasım 2014 günü Çanakkale Savaşlarında ilk şehitlerin verildiği günün yıl dönümünde Başkan Kenan Çelik’in “Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girişi” başlıklı bir konferans vererek gerçekleştirecek. Konferans Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı Konferans Salonu’nda saat 20.00’da yapılacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir