Çanakkale Savaşlarının 97. Yıl Dönümü Törenleri

24 Nisan 2012

Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümü nedeniyle Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi.

Törenler; sabah saat 09.00’da Çanakkale Savaşı’na katılan Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, İngiltere, Kanada, Pakistan, Almanya, Fransa, İrlanda ve Hindistan adına Şehitler Abidesi’ne çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından, 11 ülkenin milli marşları eşliğinde bayrakları göndere çekildi.

Törende Türkiye Cumhuriyeti adına bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Savaşı’nın dünya tarihindeki önemine değinerek, “I. Dünya Savaşı’nın kaderini etkileyen boğaz savunması ve Gelibolu Yarımadası üzerindeki kara savaşlarının, milli harp tarihimiz içinde müstesna bir yeri ve önemi vardır. Bu topraklar, kendi evlatlarımızı kucakladığı gibi, burada savaşan milletlerin evlatlarını da bağrında taşımaya devam etmektedir. 97 yıl önce Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadasında yaşananlar, sadece Türk milletinin var olma savaşı olmayıp, buradaki muharebelere katılan değişik milletlerden insanların da ulus olma yolunda attıkları adımları derinden etkilemiştir. Milletimizin bu cephelerde ödediği ağır bedellerin karşılığında var olma mücadelesinin ne anlam ifade ettiğinin farkına varmış olması, bizim açımızdan buradaki muharebelerin en belirgin sonucunu teşkil eder. Bu sonucun ortaya çıkardığı en önemli kişilik ise şüphesiz Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal’dir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında maddi ve manevi varlığı hukuken sonlandırılan 600 yıllık büyük bir devletin arkasından tarih sahnesine çıkacak yeni devletimizin doğması sürecinin başkomutanı ve sonrasında bu devleti şekillendirecek fikirlerin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, buradaki muharebe alanlarının en önemli kısımlarında görev yapmıştır. Onun bu cephede bizzat içinde yaşadığı ve şahit olduğu olaylar, Türk insanının ona olan saygı ve sevgisini pekiştirecek örneklerle doludur” dedi.

“BARIŞIN GETİRDİĞİ ERDEMLERİ DÜNYAYA YANSITIYORUZ”
Vali Tuna, Çanakkale’de başlayan sürecin ortaya çıkardığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yer alan temel felsefe ve değişmez ilkelerden en önemli unsurlarından birisinin “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi olduğunu da belirterek, “Bugün bu ilkenin ışığı altında burada toplanmış bulunuyoruz. 97 yıl önce birbirine 8-10 metre mesafedeki siperlerde birbirleriyle kıyasıya mücadele edenlerin, o siperlerde birbirlerine sarılarak birlikte can verenlerin torunları olarak barışın getirdiği erdemleri bütün dünyaya yansıtan güzel bir örnek oluşturuyoruz. Çanakkale Savaşları sırasında yaşananlar ve insanlık tarihine bir kahramanlık abidesi olarak geçen mücadele, burada evlatlarını kaybetmiş, farklı coğrafyadan gelmiş ülkeler arasında hüzünlü ancak bir o kadar da samimi ve sarsılmaz dostluğun temellerinin atılmasına vesile olmuştur. Atatürk’ün 1934’te bu topraklara karışan yabancı askerlerin ebedi hatırasına gösterilen saygının bir ifadesi olarak sarf ettiği sözler, annelerin acılı yüreklerindeki yaraları sarmış ve insani değerlerin hepimiz içi geçerli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Geçmişte yaşanan olayların unutulmaması, o olaylarda yaşanan acılardan dersler çıkarılması, çıkarılan derslerle geleceğin barış içinde şekillendirilmesi insanlığın çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Savaşlar, insanlık tarihinde derin, onulmaz yaralar açar. Çocuklarımıza tertemiz, yaşanabilir, barış dolu bir dünya bırakmak dururken savaşlarla hem dünyayı hem de insanlığı hüzün içinde bırakmayı kimse izah edemez. Savaşan askerlerin ailelerine yazdıkları mektupları okursak eminim ki çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için birlikte gayret göstermek gerektiğine olan inancımız pekişecektir. Gelibolu Savaşlarında siperler arasında yaşanan bazı hikayelere baktığımızda, orada insani değerlerin kaybolmadığını görüyor ve bugün Gelibolu’yu ‘savaşın yenildiği yer’ olarak ilan etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Dün büyük bir savaşın tarafları olanlar, bugün insani değerlerle bezenmiş, duygu yüklü, barışın getirdiği engin hoşgörü ortamının tarafları olarak buradadırlar. Bugün bizlere düşen, savaşlardan uzak durmak, 97 yıl önce yaşanan acılardan bizi uzak tutacak sürekli bir barış ortamının insanlık için geçerli olmasına çalışmaktır. Kaybettiklerimiz bugün yaşasalardı kesinlikle onlar da barış ve dostluğun hakim olmasını isterlerdi. Bu topraklar, kendi evlatlarımızı kucakladığı gibi burada savaşan milletlerin evlatlarını da bağrında taşımaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“DOSTLUĞUMUZ HER ZAMANKİNDEN GÜÇLÜ”
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşma yapan Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığına bağlı 18 Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen de Çanakkale Savaşlarının önemine değinerek, “Bugün milletçe her sayfası mübarek şehitlerimizin kanları ile yazılmış Türk harp tarihinin en müstesna zaferlerinin biri olan Çanakkale Zaferi’nin 97.yılını kutlamak için toplandık. Çanakkale Savaşı, hiç kuşkusuz sebepleri ve sonuçları itibarıyla tarihin akışının değiştiği bir zaferdir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıkmasını sağlayan acı ve kanla yazılmış bir kahramanlık destanı ile bu toprakların bağında on binlerce askerin ebedi hatıraları vardır. Çanakkale Savaşı Mustafa Kemal’den Kazım Karabekir’e, Esat Paşa’dan Fevzi Çakmak’a kadar milli mücadele kahramanlarının dehalarını gösterme fırsatını bulup kendilerini ispat ettikleri bir savaştır. Çanakkale Muharebeleri yüce Türk milletinin vatanını savunma, bayrağını ve bağımsızlığını koruma konusundaki azim ve özverisini gösterirken, diğlak barışın getirdiği eer yandan düşmana karşı bile gösterilen saygı, hoşgörü ve insan sevgisinin anıtlaştığı bir destandır. Türk milletinin bağından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte kutsal vatan topraklarını koruma gayreti ve fedakarlıkların sonucunda milletçe elde ettiğimiz kazanımlarının bilincindedir. Yüce Türk milleti adına muharebe meydanlarında on binlerce şehidimizin kanları karşılığında kazanılan bağımsızlığımız ve vatan topraklarının yılmaz bekçileri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, aynı zamanda dünyanın çeşitli köşelerinde dünya barışını da koruma yolunda üstlendiği görevleri başarı ile sürdürme azim ve kararlılığındadır. Bugün burada uzaklardan Anadolu sahillerine gelen milletlerin evlatları ile birlikte akıttığımız kanların başlattığı barış ve dostluk ortamının işareti için huzurunuzdayız. Bugün başlattığımız dostluğun her zamankinden güçlü olarak devam ettiğini sizlere göstermekteyiz ve göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“GELİBOLU; SAVAŞ SÜRESİNCE KAHRAMANLIK, YİĞİTLİK VE KARŞILIKLI SAYGI GÖSTERİLEN ÖNEMLİ BİR ÖYKÜDÜR”
Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy da yaptığı konuşmada, 97 yıl önce yaşanan savaşın önemini değinerek, “Yaklaşık 1 yüzyıl önce burada olan çatışma küçük, genç ve uluslu dünyanın yarışından uzak olan Yeni Zelanda için belirleyici bir noktaydı. Bir zamanlar Gelibolu öyküsü için İngiliz kuvvetlerinin emri altında Türk güçlerine karşı olan Yeni Zelanda ve Avustralyalı askerlerin yalnızca bir seferberlik savaşı olduğu algısı vardı. Çatışmada asıl rolü Anzaklar oynarken, onlarsa ulusların ve ırkların geniş ve koalisyonunun bir parçasıydı. Bu yarımada üzerinde mezarlıklarda yatanlar yalnız Avrupa’nın değil, aynı zamanda Asya’nın, Afrika’nın, Kuzey Amerika’nın ve Pasifik’in de oğullarıdır. Gelibolu, Türkiye için stratejik bir önem taşımaktadır. Gelibolu; savaş süresince kahramanlık, yiğitlik ve karşılıklı saygı gösterilen önemli bir öyküdür. Savaşın sonrasında nasıl güçlü dostluk bağlarımızın oluşturulduğunun bir öyküsüdür. Yeni Zelandalılar, Türk insanının burada haysiyeti ve onuru ile ölen, savaşan insanların anılarına gösterdiği saygıyı hiçbir zaman unutmayacaktır” dedi.

Anma programı; tören geçişinin ardından Mehteran Bölüğü ve tören geçişi gösterisi, Şehitler Abidesi şehitlik defterinin imzalanması ve şehitlik ziyareti ile sona erdi. Katılımcılar, daha sonra sırasıyla Fransız ve İngiliz Anıtlarındaki törenlere katıldı. Öte yandan törene katılan Anzak askerlerinin torunları ile Türk askerleri birlikte fotoğraf çektirdi.

Törene Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 18. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, yabancı ülke büyükelçileri ve konsolosları, civar belediye başkanları, askeri mülki erkan ve 11 ülkenin diğer temsilcileri katıldı.

ANZAKLAR 97 YIL ÖNCE ÇANAKKALE’DE HAYATINI KAYBEDEN ATALARINI ANACAK
Anzak törenleri, 25 Nisan sabahı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yapılacak.

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yaklaşık 10 bine yakın kişinin katılımının beklendiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki törenler, sabah 05.30’da Anzak Koyu’nda düzenlenecek Şafak Ayini ile başlayacak. Avustralya Başbakanı Julia Gillar, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy ile birlikte çok sayıda üst düzey yetkilinin de katılacağı törenin ardından, saat 10.00’da Avustralya (Lone Pine) ve 11.00’de Yeni Zelanda Anıtlarında ayrı törenler düzenlenecek. Aynı gün saat 06.00’da Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünden 57. Alay Şehitliğine doğru “Milli Bilinç 57. Alay Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Yürüyüşün ardından, saat 08.00’de Conkbayırı’nda Atatürk Anıtı önünde tören düzenlenecek.

ÇANAKKALE 57. ALAY ŞEHİTLİĞİNDE DUYGUSAL TÖREN
Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenin ardından 57. Alay Şehitliğinde ayrı bir tören düzenlendi. Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla donatılan şehitliğin görüntüsü karşısında duygusal anlar yaşadı.

Öğle saatlerinde gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ülke çelenklerinin şehitliğe konulmasının ardından, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Piyade Yarbay Hasan Turgut, “Kahramanlarımız, öleceklerini bilerek kendilerinden 9 kat güçlü olan ordulara ve ateş çemberine korkusuzca girdi ve bu vatan topraklarını bize emanet etti” dedi.

Öte yandan geçen yıl yeniden düzenlenerek ziyarete açılan ve Türk bayraklarıyla donatılan şehitliğin görüntüsü karşısında duygusal anlar yaşayan vatandaşlar ise zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

Törene katılan Anzak askerleri ile Türk Muharip Gazilerin kurulan platformda yan yana oturarak dostluk örneği göstermesi ise dikkat çekti. Törende Mehteran Bölüğü’nün gösterisi de büyük ilgi gördü.

Törene Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, yabancı ülke büyükelçileri ve konsolosları, civar belediye başkanları, askeri ve mülki erkan ile 11 ülkenin diğer temsilcileri katıldı.

BAŞKA HİÇBİR ALAYA BU İSİM VERİLMEDİ
57. Alay, 1914’te Çanakkale Boğazı’nı savunmak için merkezi Gelibolu’da olmak üzere kurulan 5. Ordu’nun 19. İhtiyat Tümeni’nin bir alayıdır. Çanakkale’de 25 Nisan 1915 tarihinde kara savaşları başladığında, Arıburnu mevkiinde karaya çıkan Anzak kolordusunu karşılayan ilk iki alaydan biridir. Diğer alay ise o sırada 9. Tümen’e bağlı olan 27. Alay’dır. 19. Tümen Komutanı Yb. Hüseyin Avni Bey komutasındaki 57. Alay’ın 628 kişiden oluşan mevcudunun tamamı 25 ile 28 Nisan 1915 tarihleri arasında gerçekleşen çetin savaş sonunda şehit olmasına rağmen sancak düşmana teslim edilmemiştir. 57. Alay, kahramanlıkları ile o kadar büyük bir mertebeye ulaşmıştır ki, Türkiye’de bugüne kadar başka hiçbir alaya bu isim tekrar verilmemiştir.

YERLİ VE YABANCI KONUKLAR SİMÜLASYON MERKEZİNİ GEZDİ
Çanakkale Kara Savaşlarının 97. yıl dönümü etkinlerine katılan yerli ve yabancı konuklar, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki simülasyon merkezini gezdi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Eceabat Kaymakamı Mehmet Akçay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, yabancı ülke büyükelçileri ve konsolosların katıldığı basına kapalı tanıtımda, konuklara 60 milyon dolara mal olan simülasyon merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Kabatepe Simülasyon Merkezi’nde ziyaretçilere Çanakkale Savaşlarının çeşitli simülasyon ve sunum teknikleri ile anlatılarak sergilenmesi amaçlanıyor. 8 bin 616 metrekarelik alan üzerinde 3 tam ve 1 asma kattan oluşan merkezin 2 katı toprak altında, zemin ve asma katları da toprak üzerinde konumlanıyor. Binada 11 simülasyon odası, bir konferans salonu, sabit koleksiyon müzesi, kafeterya, idari birimler ve teknik hacimler yer alan simülasyon merkezi bulunuyor. 11 simülasyon odası; Çanakkale Platformu, Nusrat Mayın Gemisi, Ocean Zırhlısı, Seyit Onbaşı, Siper ve Cephe Savaşları, Simülasyon Balon, Çanakkale Geçilmez, Hologram Odası, Anı Platformu (2 adet) ve Modern Türkiye mekanlarından oluşuyor. Burada tüm odalarda gösterim süresi 4,5 dakika olarak planlandı. Simülasyon odaları 50 kişilik gruplara hizmet edebilecek şekilde tasarlandı. Odalara girmeden önce yabancı misafirlere dil tercihini kendilerinin yapabilecekleri kulaklıklar verilecek. Ayrıca 3 ve 4 No’lu odalarda kullanılmak üzere her ziyaretçiye üç boyutlu gözlük verilecek. Merkezde 1915 Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları, çeşitli simülasyon teknikleri kullanılarak en doğru biçimde ziyaretçilere anlatılacak.

Öte yandan, merkezin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart’taki programı nedeniyle yapılamayan resmi açılışının önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AVUSTRALYA BAŞBAKANI ÇANAKKALE’DE
Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Anzak törenlerine katılmak üzere özel uçakla Çanakkale’ye geldi.

Başbakan Julia Gillard ve eşi Tim Mathieson, Singapur’daki programının ardından özel bir uçakla Çanakkale’ye geldi. Çanakkale havaalanındaki resmi karşılamanın ardından kalacağı Kolin Otel’e geçen Julia Gillard, resim ve fotoğraf sergisini açtı. Çanakkale Resim Yarışması’nda dereceye giren resimler ile Çanakkale Valiliği’nce düzenlenen “Savaşın Yenildiği Yer: Gelibolu” konulu fotoğraf sergisini açan Avustralya Başbakanı Julia Gillard, yarın Anzak törenlerine katılacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir