Çanakkale Savaşları’nın 97. Yıldönümü Törenlerle Kutlanacak

23 Nisan 2012

Çanakkale Savaşları’nın 97. yıldönümü, 24 Nisan’da Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

Şehitler Abidesi önünde gerçekleştirilecek törenler, saat 09.00’da ülke çelenklerinin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ülke milli marşlarının çalınması ile başlayacak. Günün anlam ve önemi ile ilgili yapılacak konuşmalardan sonra mehteran bölüğü bir gösteri sunacak. Etkinlik, tören geçişi ve Şehitler Abidesi Şehitlik Defteri’nin imzalanması ile sona erecek. Aynı gün saat 11.10’de Fransız ve saat 12.20’de İngiliz anıtlarında törenler düzenlenecek. Saat 14.15’de barış ormanına fidan dikimi ile devam edecek törenler, 11.55’de 57. Alay Şehitliği’ndeki törenle sürecek. Törenler kapsamında saat 15.55’de 60 milyon dolara malolan Kabatepe Simülasyon Merkezi’nin tanıtımı yapılıp gezilecek. Törenler simülasyon merkezindeki etkinlikle sona erecek.

ANZAK KOYU’NDA ŞAFAK AYİNİ DÜZENLENECEK
Öte yandan 25 Nisan sabahı gerçekleştirilecek Anzak törenleri ise, sabah 05.30’da Anzak Koyu’nda şafak töreninin icrası ile başlayacak. Törenin sona ermesinden sonra saat 10.00’da Avustralya (Lone Pine) ve 11.00’de de Yeni Zelanda anıtlarında törenler düzenlenecek. Aynı gün saat 06.00’da Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünden 57. Alay Şehitliği’ne doğru “Milli Bilinç 57. Alay Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Yürüyüş sonunda ise saat 08.00’de Conkbayırı’nda Atatürk Anıtı önünde tören düzenlenecek.

Bu arada Gelibolu Yaramaması’nda 25 Nisan’da yapılacak törenler için Anzak Koyu ile Tekçam olarak bilinen Lone Pine Anıtı’nın bulunduğu bölgeye katılımcıların oturmaları için 11 bin kişilik portatif tribünler yapıldı. Yaklaşık 12 bin Avustralya ve Yeni Zelandalı’nın katılmasının beklendiği 25 Nisan törenleriyle ilgili Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki hazırlıklar tamamlanırken, bölgeye çok sayıda seyyar tuvaletler konuldu.

Ayrıntılı – Çanakkale Savaşlarının 97. Yıl Anma Törenleri Programı için tıklayın…

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir