Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale Şehitler Abidesi Bakıma Alındı

Çanakkale Şehitler Abidesi Bakıma Alındı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 253 bin şehidimizin anısına 1954 yılında yapımına başlanan ve 1960 yılında ziyarete açılan “Çanakkale Şehitler Abidesi” bakıma alındı.

Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, 3 yıl önce yıkılma tehlikesi sebebiyle ayaklarında güçlendirme çalışması yapılan Şehitler Abidesi’nin geniş kapsamlı bakım çalışmalarına başlandığını belirterek, “Abidenin özellikle tavan kısmında bulunan mozaiklerde yaşanan dökülmeler bu bölgeyi gezenler için tehlike oluşturuyordu. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu yerin onarımı için gerekli ihale yapıldı. İhaleyi alan firma da önceki gün abide etrafında iskele kurma çalışmalarına başladı. Firma Şehitler Abidesi’nin tavanındaki cam mozaiklerin sökümü, korozyon ve yapısal hasara uğramış malzeme tespiti, abidenin alt beton onarımları, düşük vizkoziteli yüksek aderanslı primer uygulaması, katodik koruma ile korozyona uğramış yüzeylerin onarımları, epoksi ile çinilerin yapıştırılması, abide üst alanının mevcut kaplamalardan arındırılması, abide üst alanının tamir harcı ile onarılması ve su izolasyonu yapılması ile abide üst alanına yeni kaplama yapılması işlerini sürdürecek. 3 ay içerisinde tamamlanacak çalışmaların ardından abidemiz çok daha güzel bir görünüme kavuşacak” dedi.

Abidede yapılacak bakım çalışmalarının 1 milyon 300 bin 498 TL’ye mal olacağı öğrenildi.

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir