Çanakkale Şehitliği’nin Pastasını Yaptı

31 Aralık 2009

Bursa’da bir pasta şefi, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde şehit olan 7 askerin hatırasını yaşatmak için Çanakkale Şehitliği’nin pastadan maketini yaptı. Vatandaşlardan bazıları, pastadan yapılan şehitliğin önünde hazır olda bekledi.

Bursa’daki Rıhtım Pastanesi’nde çalışan 24 yıllık pasta şefi Oktay Gülbahar, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit olmasından etkilenerek Çanakkale Şehitliği’nin pastadan maketini yaptı. Daha önce de Amerika’daki İkiz Kuleler’in pastasını yapan Gülbahar, Türkiye’de hala şehitliği göremeyen insanlar olmasının kendisini buna ittiğini belirtti. Birlik ve beraberlik adına yaptığı pastanın özellikle öğrenciler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleyen Gülbahar, herkesin değerlerine sahip çıkmasını da istedi.

‘Çanakkale Şehitliği’ adını verdiği pasta hakkında bilgi veren Gülbahar, “Pastayı bir haftada yapabildik. 16 kilo şeker, 7 kilo şeker hamuru, 27 tane yumurta ve 4 tane limon kullandık. Bir haftadır sergilediğimiz pastaya vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Yaklaşık iki ay daha sergilemeyi düşünüyoruz. Yurt dışındaki arkadaşlar bile yaptığım çalışmayı öğrendikten sonra arayıp tebrik etti. Hatta pastayı Belçika’da sergilemek istediklerini de söylediler” dedi.

Pastanın üstünde, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’, ‘Şehitlerimizin ruhu şad olsun’ ve ‘Meçhul asker’ yazılarının bulunduğunu söyleyen Gülbahar, isimlerin bir kısmının pastanede çalışanlarının, bir kısmının ise gerçek şehitlerin adı olduğunu ifade etti.

1 metreden fazla uzunluğu olan pastadaki direklerin yüksekliğinin 80 santimetre, eninin ise 50 santimetre olduğunu ifade eden Gülbahar, önümüzdeki yıllarda da gündemle ilgili çalışma yapacaklarını kaydetti.
Bu arada vatandaşlardan bazılarının pastadan şehitliğin önünde hazır olda beklemesi dikkat çekti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir